ile orlen zapłacił za polska press

Wiadomo już za ile Orlen kupił Polska Press

Ze sprawozdania finansowego paliwowego giganta kierowanego przez Daniela Obajtka wiadomo już, ile Orlen zapłacił za Polska Press. Kwota jest wyższa, niż wskazywaliśmy jeszcze kilka tygodni temu.

Z szacunków “PB” z grudnia 2020 roku wynikało, że Orlen za Polska Press zapłacić może około 120 mln zł. Kwota, która widnieje jednak w sprawozdaniu finansowym spółki kierowanej przez Daniela Obajtka robi wrażenie.

Ile Orlen zapłacił za Polska Press? Kwota robi wrażenie

Z danych zamieszczonych w sprawozdaniu finansowym PKN Orlen wynika, że łączna warto transakcji przejęcia Polska Press przez Orlen wynosi 210 mln zł! Warto podkreślić, że wartość wydawnictwa oszacowana została na 131 mln zł – i to jest właściwa cena zakupu. Pozostała kwota do nadwyżka finansowa zgromadzona przez Polska Press, a przejęta przez Orlen w drodze zakupu grupy.

– Cena nabycia wyniosła 210 mln PLN i została ustalona jako suma przejętej nadwyżki środków pieniężnych (tj. ujemny dług netto) w kwocie 79 mln PLN oraz oszacowanej wartości przedsiębiorstwa (enterprise value) w kwocie 131 mln PLN – możemy wyczytać w raporcie finansowym PKN Orlen za 2020 r.

Tak duża transakcja przeprowadzona przez Orlen ma dać grupie dostęp do ponad 17 milionów użytkowników portal internetowych prowadzonych przez Polska Press.

Czytaj także: Polacy za przejęciem Polska Press przez Orlen

Prócz portali wydawnictwo posiada także gamę tygodników i dzienników regionalnych. Władze PKN Orlen przekonują, że przejęcie Polska Press pozwoli na „optymalizację ponoszonych kosztów marketingowych, rozbudowę narzędzi big data oraz możliwość pozyskania nowych klientów”.

O zamiarze zakupu Polska Press przez Orlen po raz pierwszy usłyszeliśmy w grudniu 2020 r. Wtedy też wywołała wiele skrajnych emocji. Środowisko dziennikarskie, jak i sami odbiorcy uznali, że przejęcie wydawnictwa przez spółkę skarbu państwa może być zabiegiem zmierzającym do “nacjonalizacji mediów”.

W przejęciu grupy nic złego nie widział jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jeszcze w grudniu wydał zgodę na fuzję. Transakcja zakupu Polska Press przez Orlen miała miejsce w pierwszych dniach marca tego roku.

W kwietniu br. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek RPO Adam Bodnara o wstrzymanie przejęcia przez Orlen wydawnictwa Polska Press. W ocenie prezesa paliwowego giganta postanowienie sądu nie ma wpływu na skuteczność transakcji.

Prime Time – Adam M. oskarża twórców o fałszowanie historii

Czytaj więcej o Orlen i Polska Press

Czytaj także
Total
1
Reakcji