Sąd uwzględnia wniosek RPO i czasowo wstrzymuje przejęcie Polska Press przez Orlen

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane – poinformowało dziś Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Sąd uwzględnił wniosek Adama Bodnara o wstrzymanie decyzji Prezesa UOKiK w sprawie przejęcia grupy mediowej przez paliwowego giganta.

W grudniu 2020 r. Orlen poinformował o zamiarze przejęcia grupy Polska Press – właściciela dwudziestu tygodników regionalnych, około 120 portali oraz kilku drukarni na terenie całego kraju. 5 lutego br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodę na przejęcie wyraził. Prezes UOKiK nie znalazł bowiem żadnych przesłanek do tego, aby do przejęcia dojść nie mogło.

Innego zdania był jednak Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który uznał, że UOKiK „nie dokonał rzetelnej analizy rynków właściwych, pominął rynek prasy, tylko skupił się na rynku reklamy i promocji. To wskazuje, że może to naruszać interesy Rzeczypospolitej w postaci gwarancji wolności słowa”. Na tej podstawie Rzecznik złożył wniosek do sądu.

Sąd właśnie ten wniosek uwzględnił.

Czytaj także: Nie lubimy PiS, ale Niemców jeszcze bardziej – Polacy za przejęciem Polska Press

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane

Jak poinformowało dziś Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, informację o uwzględnieniu wniosku uzyskano dziś telefonicznie w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z nią 8 kwietnia 2021 r. zapadło orzeczenie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji, w tym o zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press. Sąd uwzględnił tym samym wniosek Rzecznika. Wkrótce do RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu – informuje RPO.

Sprawdź także

W pierwszych dniach kwietnia Orlen zwrócił się do sądu o odrzucenie lub oddalenie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, jednak ten nie podzielił zdania PKN Orlen i wniosek RPO właśnie przyjął.

Polska Press – PKN Orlen. Komentarz Daniela Obajtka

Do wiadomości dotyczącej przyjęcia przez sąd wniosku RPO i jednoczesnego wstrzymania przejęcia Polska Press odniósł się prezes Orlenu Daniel Obajtek, który poinformował, że nie wpłynęła do spółki żadna informacja w tej sprawie.

– Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. Jestem zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną – napisał Obajtek.

Prezes Orlenu dodał także, że firmę zdziwiłoby, „gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów”.

Dołącz do nas na Facebook i bądź na bieżąco!

Czytaj więcej