Nowy komputer to wydatek, który trzeba odpowiednio przemyśleć. W sprzedaży znajdziemy setki gotowych zestawów, zresztą zawsze możemy też złożyć własny, samodzielnie wybierając interesujące nas podzespoły. To trudne zadanie, ale warto włożyć w nie trochę wysiłku – w końcu dobry pecet to inwestycja na długie lata. Na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera?
Płyta główna i procesor, czyli serce i mózg komputera
Płyta główna i procesor są sercem każdego komputera stacjonarnego. To właśnie te podzespoły wymienia się najrzadziej, zazwyczaj dopiero, gdy ulegną awarii. Nie warto na nich oszczędzać, chyba że jest to absolutnie niezbędne. Jak wybrać płytę główną i procesor?
Jak wybrać płytę główną?
Dobra płyta główna powinna mieć wystarczającą liczbę złącz, czyli wejść umożliwiających podłączenie kości pamięci RAM, kart graficznych, dysków, portów USB itd. Warto zadbać o co najmniej dwa, a najlepiej jeszcze więcej slotów każdego rodzaju – decyzja ta może okazać się zbawienna, gdy w przyszłości zdecydujemy się na rozbudowę zestawu. Natomiast najważniejsze parametry płyty głównej to chipset (im nowszy, tym lepiej) oraz rodzaj gniazda na procesor (motherboardy obsługują jedynie niektóre procesory od tego samego producenta).
Jak wybrać procesor?
Jeśli płyta główna jest sercem komputera, to procesor pełni funkcję jego mózgu. Im szybciej działa, tym sprawniej korzysta się z komputera – różnice są szczególnie istotne w przypadku zestawów gamingowych oraz złożonych z myślą o intensywnej pracy (np. do montażu filmów lub renderowania animacji 3D). Dobry procesor to inwestycja na długie lata. CPU bardzo rzadko się psuje i może służyć nawet przez kilkanaście lat, o ile zadbamy o dobre chłodzenie, odkurzanie i wymianę pasty termoprzewodzącej.
Najważniejszym parametrem procesora jest częstotliwość taktowania, mierzona w gigahercach. Im szybsze taktowanie, tym więcej obliczeń na sekundę wykonuje CPU. Ale to nie wszystko, bo duże znaczenie ma też liczba rdzeni. Jeden rdzeń wykonuje naraz jedną czynność – niektóre aplikacje lub gry korzystają z czterech lub większej liczby rdzeni, dzięki czemu dużo sprawniej działają. Warto też pamiętać, że większość procesorów można podkręcić, czyli zwiększyć ich częstotliwość taktowania. Przełoży się to na szybsze działanie, ale też znaczący wzrost temperatury i napięcia, co może być niebezpieczne, jeśli nie wiemy, co robimy.
Intel czy AMD – co wybrać?
Obecnie na rynku procesorów dominują dwaj producenci: Intel oraz AMD. Tradycyjnie „niebiescy” pozostawali na czele, ale obecnie to produkty „czerwonych” zyskują na znaczeniu. Teoretycznie CPU od obu producentów są dość podobne, ale w praktyce różnice są znaczące.
„Niebiescy” oferują szereg doskonałych procesorów ze średniej półki cenowej – Intel Core i5-12400F doskonale sprawdzi się w większości zestawów gamingowych. Ale „czerwoni” też mają coś do powiedzenia, bo procesory takie jak AMD Ryzen 5 5600 świetnie sprawdzą się w komputerach o bardziej uniwersalnym przeznaczeniu. Konkurencja jest ogromna, a każdy znajdzie coś dla siebie – warto jednak wcześniej upewnić się, że faktycznie wybraliśmy procesor o dobrych parametrach!
Dobry zasilacz to podstawa
Zasilacz dostarcza prąd do wszystkich podzespołów komputera. Jeśli ulegnie awarii lub nastąpi nagłe przepięcie, a jego zabezpieczenia nie zadziałają, to procesor, karta graficzna oraz inne części ulegną zniszczeniu. Dobry zasilacz powinien być podstawą każdego peceta– na tej części nie wolno oszczędzać! Warto wybrać produkt od znanego i zaufanego producenta, który może pochwalić się certyfikatem 80Plus na co najmniej srebrnym poziomie. Oczywiście im wyższy poziom zabezpieczeń, tym lepiej. Należy też zostawić odpowiedni zapas mocy (co najmniej 150 W), by móc w przyszłości zmieniać i dodawać podzespoły bez obawy o brak mocy.
Zakup komputera: podsumowanie
Zakup komputera to inwestycja na długie lata. Trzeba ją dokładnie przemyśleć i wybrać zestaw, który spełni wszystkie wymagania. Najważniejsze podzespoły w pececie to płyta główna, procesor oraz zasilacz – na nich nie wolno oszczędzać!