Dopłaty do kredytów hipotecznych to duża szansa dla kredytobiorców, którzy ze względu na obecnie wysokie koszty kredytów, nie mogą pozwolić sobie na sfinansowanie zakupu mieszkania. Jednak dzięki projektowi ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, już od 1 lipca będziemy mieć nowe rozwiązania, które dają Polakom zainteresowanych kupnem nieruchomości, możliwość realizacji celów mieszkaniowych.
Sprawdź również: Kredyt 2 Procent Kalkulator – Bezpieczny Kredyt 2% – sprawdź swoją ratę!
Bezpieczny Kredyt 2% – jak to działa?
Jednym z elementów nowej polityki dopłat do kredytu mieszkaniowego, jest program Bezpieczny Kredyt 2%. Aby jednak zostać beneficjentem programu, należy spełnić kilka warunków. Kredyt 2% jest kierowany dla Polaków, którzy chcą kupić mieszkanie lub dom, który z powodu obecnej sytuacji rynkowej, jest poza ich zasięgiem możliwości. Dotyczy to zarówno wysokich stop procentowych, jak i wysokich cen nieruchomości. Program zakłada 120 dopłat rządu do kredytu hipotecznego. Pokryje to różnicę pomiędzy średnią rynkową stopą procentową, obniżoną o marżę z gwarantowanym oprocentowaniem 2%. Co więcej, marża banku będzie ograniczona przepisami prawa, dlatego nie będzie ona mogła być wyższa od marży oraz prowizji innych kredytów, jakie są proponowane przez wybrany bank.
120 dopłat oznacza, że dopłata rządowa obejmować będzie do 120 rat kredytu przez 10 lat. Przez pięć lat będzie określona stała stopa kredytu, zaś kredyt będzie spłacany w ratach kapitałowo-odsetkowych, a po pięciu latach, oprocentowanie będzie ponownie naliczane. Po 10 latach, kredytobiorca będzie spłacał kredyt w stałej racie kapitałowo-odsetkowej. W przypadku, gdy po zakończeniu dofinansowania przez program rządu, rata kredytu będzie zbyt wysoka dla kredytobiorcy, istnieje możliwość wydłużenia okresu kredytowania do 5 lat, co wiąże się ze zmniejszeniem wysokości miesięcznej raty.
Na co będzie można przeznaczyć Bezpieczny Kredyt 2%?
- Nabycie mieszkania własnościowego na rynku pierwotnym lub wtórnym.
- Zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
- Nabycie nieruchomości gruntowej lub budowę domu.
Z programu rządowego będzie można skorzystać do 2027 roku.
Dopłata do kredytu – kto może z niej skorzystać? Warunki
Ograniczenia w uzyskaniu dopłaty do programu Bezpieczny Kredyt 2% obejmują osoby po 45 roku życia oraz takie, które posiadają nieruchomość: spółdzielcze mieszkaniowe prawo do lokalu, mieszkanie własnościowe oraz dom jednorodzinny. W przypadku małżeństw lub par, wystarczy że tylko jedna z osób nie kwalifikuje się do grupy ograniczonej możliwością uzyskania wsparcia, wówczas para będzie mogła skorzystać z pomocy. Jednak wystarczy, że jedna z osób posiada inny kredyt hipoteczny, wówczas oboje nie mogą skorzystać z programu.
Maksymalna kwota kredytu, jaką można uzyskać w ramach programu, wynosi:
- 500 tys. złotych dla singla,
- 600 tys. złotych dla małżeństwa lub pary z dzieckiem.
Program zakłada wniesienie wkładu własnego, maksymalnie do kwoty 200 tys. dzięki czemu można zakupić nieruchomości do kwoty 700 tys. złotych dla singla oraz 800 tys. dla pary. Wkładem własnym może być również działka, ale wartość działki i kredytu łącznie, nie może być większa od 1 mln złotych.
Konto Mieszkaniowe w ramach programu dopłaty rządowej
Poza dopłatą do kredytu mieszkaniowego, program zakłada jeszcze dwa elementy. Jednym z nich jest Konto Mieszkaniowe. Jest to specjalne konto oszczędnościowe, które jest przeznaczone dla osób nie posiadających wcześniej własnego mieszkania lub posiadające takie, ale jest ono zbyt małe, aby zaspokoić potrzeby rodziny z co najmniej dwójką dzieci.
Jeśli beneficjent będzie regularnie odkładał na konto mieszkaniowe miesięczne od 500 zł do 2000 zł, przez co najmniej 11 miesięcy, rząd wypłaci premię równą rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany cen 1m2 powierzchni użytkowej nieruchomości. Według projektu ustawy, okres oszczędzania może wynosić od 3 do 10 lat, a premia mieszkaniowa będzie wypłacana nawet co rok. Konto mieszkaniowe miałoby być oprocentowane wg stawek rynkowych, a odsetki mają być zwolnione z podatku Belki. Bonusy są możliwe tylko wtedy, kiedy właściciel konta przeznaczy zgromadzone środki na zakup nieruchomości lub wkład mieszkaniowy.
Dodatkowa dopłata do oprocentowania kredytu udzielanego w programie SBC
Ostatnim elementem ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, jest wprowadzenie dodatkowej dopłaty do oprocentowania kredytu udzielanego w programie wsparcia społecznego budownictwa czynszowego (SBC). Jest to dopłata, której celem jest zabezpieczenie inwestorów budujących mieszkania w ramach rządowego programu SBC, a także najemców mieszkań, przed wzrostami obciążeń finansowych z powodu spłat kredytu w okresie wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych. Przepisy określają termin dodatkowych dopłat do oprocentowania dla BGK w programie społecznego budownictwa czynszowego. Dopłaty dotyczyć będą również:
- okresu karencji w spłacie kapitału lub kapitału oraz odsetek, jeśli te są stosowane,
- części kredytów udzielonych w programie SBC przed dniem wejścia ustawy.
Aby otrzymać finansowanie w ramach programu SBC, należy spełnić warunki:
- zawszeć umowę z gminą właściwą dla planowanego przedsięwzięcia, jeśli przedmiot należy do gminy,
- otrzymać pozytywną ocenę zdolności kredytowej i przedsięwzięcia,
- posiadać prawmoconą decyzję o pozwoleniu na budowę,
- zgłosić budowę właściwemu organowi i uzyskać na nią zgodę.
Kiedy projekt ma wejść w życie? W pierwszym kwartale 2023 projekt ustawy ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do prac legislacyjnych w Sejmie. Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2023 roku.