1 czerwca to nie tylko dzień wszystkich dzieci, ale również święto w kalendarzu osób nieheteronormatywnych. Czerwiec od lat uchodzi bowiem za miesiąc dumy społeczności LGBT+. Tak zwany Pride Month obchodzony jest nie tylko za granicą – najhuczniej w krajach jak Wielka Brytania, Kanada czy Stany Zjednoczone – ale też w Polsce. Chociażby warszawska Parada Równości zbiega się z czerwcowym świętem gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych.
W duchu gay power powstała wyjątkowa książka, która na rynku ukazała się nakładem 5 Continents Editions. Pozycja o wymownym tytule Loving: A Photographic History of Men in Love 1850s-1950s przedstawia setki poruszających zdjęć miłosnych. Zgodnie z tytułem widzimy na nich męsko-męskie pary, wymieniające ekspresyjne spojrzenia lub pozujące przed obiektywem w romantycznym uścisku. Najstarsza fotografia pochodzi z okolic 1850 roku, a te najnowsze – z lat 50. ubiegłego stulecia.
Loving: A Photographic History of Men in Love – o miłości gejowskiej i dumie osób LGBT+
Autorami książki są Hugh Nini i Neal Treadwell, którzy spędzili ponad dwie dekady, poszukując materiałów do swojego dzieła. Odwiedzali targowiska, przeczesywali internetowe sklepy, brali udział w aukcjach online. Na celowniku mieli zdjęcia męsko-męskich par, pochodzące jeszcze z czasów, gdy zakochanym mężczyznom żyło się dużo ciężej niż dziś. Autorzy zdołali zebrać ponad 2800 unikatowych zdjęć, które przed publikacją książki nie ujrzały światła dziennego.
Niektóre zdjęcia wykonano prywatnie, inne w miejscach publicznych. Wybrane z nich pochodzą ze studyjnych sesji, a inne powstawały w warunkach domowych, na plaży, na łące czy w sceneriach miejskich. Na zdjęciach widzimy przedstawicieli klasy robotniczej, studentów, gustownie ubranych biznesmenów, żołnierzy i marynarzy – mężczyzn każdej profesji, w każdym wieku. Niektóre fotografie pochodzą z czasów II wojny światowej.
Treadwell i Nini załączyli w swojej książce zdjęcia z wszelkich zakątków świata (z Australii, Japonii, Niemiec, Kanady, Chorwacji, Bułgarii, Łotwy, Francji i nie tylko). Według autorów wszystkie fotografie łączy jedno – przedstawiają mężczyzn, którzy postanowili podjąć ryzyko i wzięli udział w romantycznej sesji. Zdjęcia, przedstawione w albumie Loving, są wyrazem „miłości, oddania i odwagi”. Autorzy tak promują swoje wydawnictwo:
— Loving opowiada o prawdzie miłości. Przenosi dyskusję poza obszary utartych stereotypów, tam, gdzie jej miejsce. To książka o zakochanych parach, o dwójce ludzi w miłosnym uścisku – płeć, orientacja czy stworzone przez społeczeństwo podziały nie mają tu znaczenia.
W książce nie znajdziemy fotografii przedstawiających małżeństwa osób tej samej płci, ale są takie z udziałem zaręczonych mężczyzn. Na portretach z czasu II wojny światowej widać mężczyzn w ślubnych obrączkach – niektórzy z nich to wojskowi. Autorzy podkreślają, że album powstał, by nieść pozytywne przesłanie i dalszą inspirację dla żyjących w ukryciu par gejowskich. Jak dodają Treadwell i Nini, „miłość nie ma orientacji seksualnej – jest uniwersalna”.
Książka Loving: A Photographic History of Men in Love 1850s-1950s nie ukazała się oficjalnie na polskim rynku wydawniczym, dostępna jest jednak do nabycia na Amazonie, w oryginalnej wersji językowej.