nowy dowód osobisty odcisk palca

Nowy dowód osobisty obowiązkowo z odciskiem palca. Można jednak tego uniknąć

Od 2 sierpnia 2021 r. nowy dowód osobisty będzie zawierał podpis i odcisk palca. Niezbędna będzie zatem wizyta w urzędzie. Aby tego uniknąć, trzeba się pośpieszyć.

Nowe dowody osobiste z odciskami palców i własnoręcznym podpisem dostępne mają być już od 2 sierpnia br. To zaś wykluczy możliwość wnioskowania o dowód za pośrednictwem internetu, tak jak ma to miejsce w tej chwili. Wszyscy, którzy z jakiegoś powodu nie chcą zostawiać odcisków palców, muszą się zatem pośpieszyć. Na złożenie wniosku online zostało niewiele ponad 100 dni.

Nowy dowód osobisty tylko z odciskiem palca

Zapowiadane od wielu miesięcy zmiany w dowodach osobistych są wynikiem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z czerwca 2019 roku, które narzuca na kraje unijne obowiązek ujednolicenia przepisów w tym zakresie.

Zmiany wprowadzane 2 sierpnia uniemożliwią wnioskowanie o nowy dowód osobisty online z uwagi na konieczność potwierdzenia tożsamości w urzędzie, złożenie podpisu oraz pozostawienie odcisku palca, który będzie widniał na nowym dowodzie.

“Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie” – informuje ministerstwo cyfryzacji.

To oznacza zaś, że nowym dowodem osobistym nie będziemy mogli potwierdzić tożsamości online tak, jak ma to miejsce w tej chwili dzięki e-dowodom.

Za przejazd metrem zapłacą twarzą

– Zmiany, które wejdą w życie, mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – mówił minister Marek Zagórski sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Składanie wniosku online będzie możliwe wyłącznie w przypadku dzieci do 12 roku życia. Od nich – zgodnie z założeniami – odciski palców nie będą pobierane. Jest to zasadniczo technicznie niemożliwe.

W nowym dowodzie osobistym prócz odcisku palca i podpisu pojawi się także oznaczenie państwa członkowskiego.

Warto dodać, że stare dowody osobiste będą obowiązywały zgodnie z datą ważności na nich umieszczoną. Nie ma zatem obowiązku wymiany dowodu na nowy, chyba że nie chcemy “odwlec” pozostawienie odcisku palca o kolejne 10 lat. Jeśli tak, to najpóźniej do 1 sierpnia 2021 r. należy wymienić swój stary dowód osobisty na nowy za pośrednictwem usługi “Uzyskaj dowód” dostępnej na tej stronie.

Płatność okiem za bilet? Tak! I to w Polsce

Total
1
Reakcji