1 czerwca to w naszym kalendarzu Dzień Dziecka. W święto najmłodszych warto przygotować wielką miskę popcornu i zasiąść przed ekranem, by przeżyć wyjątkową filmową podróż. Przygotowaliśmy notowanie najlepszych pozycji z gatunku kina familijnego dostępnych na Netfliksie. Ubaw gwarantowany, a większość filmów powinna przypaść do gustu także starszym widzom.
Filmy na Dzień Dziecka – Netflix
Pokémon Detektyw Pikachu (2019), reż. Rob Letterman
Dziś każdy wie, kim jest Pikachu – nic więc dziwnego, że to właśnie jemu (a nie np. Bulbasaurowi czy Psyduchowi) poświęcono cały film. W widowisku Roba Lettermana tytułowy słodziak dostaje nietypowe zadanie: jako detektyw ma rozwiązać tajemnicę pewnego zaginięcia. Starszych widzów zainteresuje na pewno, że jako ognistożółty Pokémon „pojawia się” w filmie Ryan Reynolds i absolutnie bryluje w tej roli – znów udowadnia, że nie brak mu dystansu do siebie samego. W Polsce Pikachu “przemówił” kojącym głosem Macieja Stuhra.
Film Pokémon Detektyw Pikachu oparty został na kultowej japońskiej franczyzie zapoczątkowanej przez Satoshiego Tajiriego i nawiązuje do gry Creatures Inc. o tym samym tytule. Ciekawostka: w serwisie Rotten Tomatoes obraz znajduje się na drugim miejscu najlepiej ocenianych growych adaptacji: może pochwalić się średnią oceną wynoszącą 67 proc. i łącznie 209 pozytywnymi notami profesjonalnych krytyków.
Mitchellowie kontra maszyny (2021), reż. Michael Rianda
W zwyczajny, zdawałoby się, dzień dochodzi do technologicznej apokalipsy: świat opanowują spersonalizowane, robotyczne urządzenia, które postanawiają przejąć władzę nad ludzkością. Rodzina Mitchellów – rodzice, dwójka dzieci i nieodłączny pies – właśnie wybiera się w podróż przez Stany Zjednoczone. Córka, nastoletnia Katie, dostała się bowiem do wymarzonej szkoły filmowej i wspólna przejażdżka samochodem ma być dla Mitchellów ostatnią szansą na przygodę. Tej nie zapomną do końca życia.
Film pełen jest feel-goodowego vibe’u, który widzom udzieli się od pierwszych do ostatnich minut, a humor, na jaki stawiają twórcy, skierowany jest też do odrobinę starszych odbiorców. Całość jest dynamiczna, żywa, pełna koloru i werwy. Do tego pouczająca, bo Mitchellowie kontra maszyny to w pewien sposób lekcja tolerancji. Główna bohaterka, Katie, pod koniec filmu okazuje się lesbijką – była nią cały czas, choć wątek uwydatniono dopiero na kilka minut przed napisami końcowymi. Osoby LGBTQ są wokół nas czy tego chcemy, czy nie – często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że koleżanka z pracy czy dalsza znajoma może mieć dziewczynę. Film chwalony był właśnie za ten morał.
Najlepsze filmy familijne, filmy dla dzieci na Netfliksie
Emotki. Film (2017), reż. Tony Leondis
Kolejna animacja – tym razem od wytwórni Sony i… z bandą emotikonów na pierwszym planie. Netflix tak zapowiada kreskówkę:
— W Tekstopolis, gdzie każda z emotek ma wyrażać tylko jedną emocję, Gene jest odmieńcem, bo potrafi wyrazić więcej. I właśnie dlatego próbuje stać się „normalny”.
Emotki mają w sobie tyle pozytywnej energii, że wydają się oczywistym wyborem na wspólny seans w dzieciakami – to po prostu film, na którym nie sposób się nudzić, a już na pewno siedzieć z kamienną twarzą. Animacja pełna jest cukierkowych kolorów, na ścieżce dźwiękowej pobrzmiewają popowe hity, dialogi są dowcipne, a gagi nikogo nie urażą. Młodszych widzów zachwycą przygody tytułowych „postaci”, a ci starsi dostrzegą podobieństwa do innych przebojowych filmów kreskówkowych (W głowie się nie mieści, Lego: Przygoda). W rolach głosowych plejada gwiazd: James Corden, Christina Aguilera, Anna Faris, Sofía Vergara, T.J. Miller, Maya Rudolph, Sean Hayes i Jennifer Coolidge. Patrick Stewart występuje w roli… emoji stolca. Miejmy nadzieję, że Sony dobrze mu zapłaciło.
Charlie i fabryka czekolady (2005), reż. Tim Burton
Zdecydowanie najmroczniejsza pozycja w notowaniu – dla dzieci powyżej siedmiu lat. Utrzymany w konwencji fantasy musical wyreżyserował w końcu Tim Burton, odpowiedzialny między innymi za Gnijącą pannę młodą i Edwarda Nożycorękiego. W filmie opartym na prozie Roalda Dahla pochodzący z ubogiej rodziny Charlie Bucket (Freddie Highmore) wygrywa złoty bilet, dzięki któremu będzie miał szansę zwiedzić najbardziej baśniową fabrykę czekolady na świecie. Potężnym obiektem zarządza Willy Wonka (Johnny Depp) – ekscentryczny producent słodyczy, którego nikt nigdy nie widział na własne oczy. Fabryka skrywa swoje tajemnice, a w konkursie, organizowanym przez Wonkę, wygrać można dożywotni zapas czekolady.
Niedawno aktor Timothée Chalamet otrzymał angaż do roli Willy’ego Wonki w warnerowskim prequelu. Jego premierę zapowiedziano wstępnie na marzec 2023 roku.
Jumanji: Przygoda w dżungli (2017), reż. Jake Kasdan
Czwórka nastolatków zostaje wciągnięta do dżungli w grze wideo i musi uporać się z trudną misją po przybraniu formy komicznie niedopasowanych dorosłych awatarów.
Dwayne Johnson, Nick Jonas i Karen Gillan w rolach głównych, plus komicy Jack Black i Kevin Hart rzucający ostrymi jak brzytwa dowcipami na każdym kroku. Kontynuacja kultowego Jumanji z Robinem Williamsem po prostu nie mogła się nie udać – nic dziwnego, że w 2019 roku wypuszczono następny sequel z tą samą, zgraną obsadą.