Christina Aguilera Britney Spears

Christina Aguilera wspiera Spears i ruch #FreeBritney. Rywalizacji nie ma

Christina Aguilera postanowiła wykorzystać swój profil na Twitterze jako platformę wsparcia dla koleżanki po fachu, Britney Spears. W mediach społecznościowych pojawił się poruszający wpis, w którym laureatka sześciu nagród Grammy stwierdza, że Spears zasługuje na “pełnię praw i prawdziwe wsparcie ze strony bliskich”. W feministycznej wiadomości czytamy: “To niedopuszczalne, by jakakolwiek kobieta nie mogła sprawować kontroli nad własnym życiem”.

Aguilera i Spears nie utrzymują dziś bliskich kontaktów, choć przed laty występowały w tym samym telewizyjnym talent show, a ich kariery nabrały tempa w tym samym czasie – pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Wielokrotnie przypisywano im konflikt, który – jak można wywnioskować z wpisu Aguilery – jest jednak wymysłem medialnym.

Christina Aguilera wspiera Britney Spears

Niedawno Britney Spears zjawiła się w sądzie, gdzie zeznawała w sprawie kurateli, jaką ma sprawować nad nią ojciec. Piosenkarka nie ma dostępu do własnych pieniędzy, bo James “Jamie” Spears kontroluje wszelkie jej zarobki – a także całe życie zawodowe. To spowodowało, że przeszła poważne załamanie nerwowe.

Do sytuacji prawnej Spears oraz internetowego ruchu #FreeBritney odniosła się Christina Aguilera. W emocjonalnym wpisie na Twitterze czytamy:

— Przez ostatnich kilka dni myślałam o Britney i wszystkim, przez co teraz przechodzi. To niedopuszczalne, że jakakolwiek kobieta – w ogóle człowiek – chcąc sprawować kontrolę nad swoim losem, może nie być uprawniona do życia po swojemu. To naprawdę poniżające, kiedy jesteś uciszany, gnębiony i ignorowany – kiedy osoby “bliskie” odmawiają ci wsparcia. Szkody emocjonalne, jakie w ten sposób może ponieść dusza, nie powinny być bagatelizowane.

Każdej kobiecie musi przysługiwać prawo do jej własnego ciała, własnego układu rozrodczego, prywatności. Do własnej przestrzeni i szczęścia. Choć nie stałam za zamkniętymi drzwiami tej niezwykle złożonej i osobistej, a przy tym upublicznionej debaty, chcę podzielić się swoimi emocjami na temat, o którym stale słyszę w mediach. (…) Wierzę, że osoba, którą kiedyś znałam, została zmuszona do życia bez godności i współczucia ofiarowanego przez tych, którzy ją kontrolują.

Britney to kobieta, która pracowała w warunkach niewyobrażalnej presji. Obiecuję wam, że zasługuje na pełnię wolności i możliwość szczęśliwego życia. Całym sercem jestem z Britney, która zasługuje na PRAWDZIWĄ miłość i wsparcie.

Christina Aguilera – list do Britney, ruch #FreeBritney

Post Christiny Aguilery w serwisie Twitter w ciągu kilku godzin zebrał blisko 120 tys. polubień i tysiące pozytywnych komentarzy. Był retweetowany 23 tys. razy. Artystka występowała z Britney Spears w programie telewizyjnym The Mickey Mouse Club w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Popularny talent show dla młodocianych wokalistów i aktorów wylansował też Justina Timberlake’a, Ryana Goslinga i Keri Russell.

Czytaj też: Christina Aguilera – nowa piosenka “Search the World”. Wyciekły dwa (!) utwory artystki

Zarówno Spears, jak i Aguilera na rynku muzycznym debiutowały w 1998 roku, kiedy ukazały się ich pierwsze single (“…Baby One More Time” i “Reflection”). Na początku nowego milenium obie były największymi gwiazdami popu, a ich wydawnictwa sprzedawały się w wielomilionowym nakładzie. Ścieżki Aguilery i Spears nie krzyżowały się często. W 2000 r. obie pojawiły się na scenie podczas ceremonii rozdania nagród MTV Music Video – zapowiedziały wtedy występ Whitney Houston, która potem nazwała Aguilerę jedną z najbardziej utalentowanych wokalistek młodego pokolenia.

Kontrowersje wywołało show z 2003 r.: w trakcie MTV Video Music Awards Aguilera, Spears i Madonna wykonały wspólnie medley piosenek “Like a Virgin”/”Hollywood”. Doszło wtedy do pamiętnego, lesbijskiego pocałunku, który stał się tematem numer jeden na całym świecie.

Fani Christiny Aguilery i Britney Spears wielokrotnie przypisywali swoim idolkom konflikt, który napędzały media. W 2003 roku autorka przeboju “Dirrty” publicznie nazwała Spears “zagubioną, małą dziewczynką, która desperacko potrzebuje kierownictwa”. Za te słowa została skrytykowana przez samą Spears, która uznała, że “Christina sama się pogubiła”. Z perspektywy lat diagnoza Aguilery wydaje się jednak celna, a sama wypowiedź – prorocza.

Kiedy w okolicy 2007 roku Spears przechodziła swoje pierwsze, bardzo wtedy upublicznione załamanie nerwowe, Aguilera napisała do niej prywatny, wspierający list. Jego treść nie została nigdy przekazana mediom.

Ruch #FreeBritney wsparli dotąd m.in. Rose McGowan, Brandy, Mariah Carey i Justin Timberlake.

Total
1
Reakcji