Styl industrialny cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród właścicieli mieszkań czy domów jednorodzinnych, ale także innych obiektów. Moda na przestrzenie urządzone zgodnie z estetyką przemysłową dotyczy nie tylko budownictwa mieszkalnego, ale również sposobu wyposażenia biur czy obiektów użyteczności publicznej. Urządzając industrialne wnętrze, należy kierować się ściśle określonymi zasadami. Jednak mimo surowego charakteru i minimalizmu, w takiej przestrzeni powinny znaleźć się najważniejsze meble, z których korzystamy na co dzień. Bez wątpienia zalicza się do nich stół. Jak dopasować stół do industrialnego wnętrza? Podpowiadamy.
Z jakiego materiału wybrać stół do industrialnego wnętrza?
Wybierając stół do industrialnego wnętrza, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, z jakiego materiału powinien być wykonany taki mebel. Niezwykle istotne jest, aby zarówno jego blat, jak i nogi do stołu wpisywały się w założenia stylistyki loft. Wśród materiałów, z których może być wykonany blat stołu do industrialnego wnętrza, wymienia się przede wszystkim drewno surowe lub pomalowane przezroczystą bejcą. Z jednej strony wprowadzi ono do wnętrza przytulną atmosferę, z drugiej jednak zachowa w nim surowy charakter.
Blat stołu industrialnego może być wykonany również ze szkła. W takim przypadku należy jednak postawić na wersję hartowaną, aby mieć pewność, że produkt taki będzie nie tylko efektownie się prezentował, ale że będzie również bezpieczny w użytkowaniu. Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów stawiających na styl industrialny w swoich mieszkaniach cieszą się również kamienne stoły, a także te wykonane z metalu.
Wybierając materiały, z jakich będzie wykonany stół w industrialnym wnętrzu, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na blat, ale również na nogi do stołu. Niezwykle istotne jest, aby były one dopasowane do stylu loftowego, a jednocześnie, by były trwałe, wytrzymałe i dostosowane do ciężaru blatu. W industrialnych mieszkaniach inwestorzy bardzo często stawiają na metalowe nogi do stołu w kolorze czarnym, które świetnie prezentują się w zestawieniu zarówno z drewnianym blatem, jak i szklanym, a także wykonanym z innych tworzyw, ponieważ nadają wnętrzu surowego charakteru i współgrają z prostą formą mebla.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru stołu industrialnego?
Niezależnie od tego czy decydujemy się na kupno gotowego stołu, czy chcemy wykonać taki mebel na zamówienie, podczas jego wyboru, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg aspektów. Zastanówmy się przede wszystkim, jaki kształt stołu, a także podstawy lub nóg nas interesuje. Do wyboru mamy zarówno okrągłe modele, jak i prostokątne, a także kwadratowe. Te pierwsze doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przestronnych wnętrzach. Pozostałe można wykorzystać w dowolnej przestrzeni. Ważny jest również kolor drewna lub blatu, na jaki stawiamy. Powinien on współgrać z nogami do stołu, a także pozostałymi elementami aranżacji wnętrza. Zastanówmy się również, ile osób będzie korzystało z tego stołu, pamiętając przy tym, że jedna osoba potrzebuje około 60 cm długości blatu.
Jak dopasować wielkość stołu do industrialnego wnętrza?
Stół do industrialnego wnętrza powinien nie tylko oddawać charakter tego stylu, ale również musi być dopasowany do potrzeb użytkowników. Z tego powodu warto zastanowić się, jakiej wielkości blat chcemy w nim zastosować. Powinien być on dopasowany do liczby użytkowników, a przede wszystkim do wielkości pomieszczenia, w którym zamierzamy umieścić taki mebel. W dużych i przestronnych wnętrzach możemy postawić na owalny lub prostokątny, nawet kilkumetrowy stół.
Pamiętajmy jednak, że styl industrialny związany jest z minimalizmem i przestronnością. Dlatego, jeżeli w pomieszczeniu, w którym chcemy umieścić stół, nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni, wówczas lepiej wybrać mniejszy model, na przykład kwadratowy. Należy wziąć pod uwagę również fakt, iż minimalny odstęp między krawędziami stołu a pozostałymi meblami bądź ścianą, musi wynosić co najmniej 1 metr, ponieważ tylko taki odstęp jest w stanie nam zagwarantować możliwość bezproblemowego odsuwania krzeseł, a także swobodę ruchów. Żeby więc uniknąć efektu zagraconego pomieszczenia, jeżeli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy dopasowywać stół do wielkości wnętrza.