emerytura dla zwierząt

Pies po służbie otrzyma rządową pomoc. Do Sejmu trafił projekt ustawy

Przyjęta przez Radę Ministrów w trzeciej dekadzie kwietnia ustawa zakłada, że zwierzęta wspierające służby mundurowe będą mogły pozostać w jednostkach, w których służyły także po przejściu na “emeryturę”. Dokument reguluje także minimalną stawkę (wyrażoną w złotych), która ma przysługiwać czworonogowi na dzienne wyżywienie.

Emerytura dla psa lub konia. Rząd reguluje ją ustawą

Zwierzęta, które wspierały służby mundurowe, otrzymają od państwa swoistą emeryturę . Tak przynajmniej zakłada projekt ustawy, który trafił właśnie do Sejmu RP. Psy i konie – bo o nich mowa – służące w jednostkach Straży Granicznej, Służby Więziennej, a także w policji i wojsku po przejściu “w stan spoczynku”, będą mogły pozostać w jednostce pod opieką funkcjonariusza posiadającego specjalne uprawnienia.

– Przyjęty przez Radę Ministrów projekt jednoznacznie określa sposób postępowania. Zwierzę w dalszym ciągu będzie pozostawać na stanie formacji, a pierwszeństwo w przejmowaniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun, o ile wyrazi taką wolę – poinformował minister Mariusz Kamiński.

– Istnieje także możliwość powierzenia przez kierownika jednostki organizacyjnej danej formacji opieki nad zwierzęciem wycofanym z użycia organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt – zaznaczył wiceminister Błażej Poboży.

Emerytura dla zwierząt. Dycha dla psa, dwie dla konia

Rządowy projekt ustawy zakłada minimalną stawkę dzienną przeznaczoną na wyżywienie zwierzęcia, które zakończyło już służbę. W przypadku psów o wadze powyżej 20 kg wyniesie 10 zł, a w okresie zimowym 13 zł dziennie. Psy o wadze mniejszej niż 20 kg, będą mogły liczyć na 7 zł dziennie w okresie letnim i 10 zł w okresie zimowym. W przypadku koni, które przeszły na emeryturę, stawka dzienna na wyżywienie wyniesie 23 zł.

Czytaj także: To będzie najdziwniejszy Oktoberfest w historii

“Emerytura” wypłacana ma być opiekunowi zwierzęcia w naturze – w postaci karmy. Projekt zakłada także ewentualną wypłatę równowartości stawki za wyżywienie w formie ryczałtu. W przypadku śmierci opiekuna zwierzęciem – psem lub koniem – zająć mieliby się członkowie rodziny opiekuna, chyba że nie wyrażą na to zgody.

Prócz tego ustawa reguluje także kwestię leczenia i zabiegów profilaktycznych zarówno czworonogów będących jeszcze w formacji, jak i tych, które służbę swą zakończyły i przeszły na emeryturę.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy całościowo regulującej status zwierząt w służbach trafił właśnie do Sejmu. Po jego przejęciu zapisy ustawy miałyby wejść w życie w ciągu 3 miesięcy.

Aktualnie w polskich służbach podległych Ministerstwu Służb Wewnętrznych i Administracji służy ponad 1200 psów i przeszło 60 koni. Rok rocznie na emeryturę przechodzi około 10 proc. z nich.

Total
1
Reakcji