czy cmentarze są otwarte

Wielkanoc 2021. Czy odwiedzimy groby bliskich? Czy cmentarze są otwarte?

W zeszłoroczne święta wielkanocne, większość cmentarzy w Polsce była zamknięta. Ogólnopolski “lockdown cmentarzy” rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził także w dzień Wszystkich Świętych. Czy w tym roku na Wielkanoc sytuacja się powtórzy? Czy cmentarze są otwarte? Czy będą otwarte na Wielkanoc 2021?

Pandemia koronawirusa zaatakowała Polskę ponad rok temu. Z tego powodu – działając nieco na oślep – rząd wprowadził rozporządzenia, które uniemożliwiły Polakom  m.in. wizytę na grobach bliskich w okolicy Wielkanocy 2020.

Co prawda niektórym się to udało, na co najlepszym przykładem będzie Jarosław Kaczyński, który odwiedzinami grobu matki sprowokował Kazika do stworzenia piosenki “Twój ból jest większy niż mój“, jednak zakaz był i większość cmentarzy była zamknięta.

Rozporządzenie dotyczące zamknięcia cmentarzy pojawiło się także tuż przed dniem Wszystkich Świętych, a o zamknięciu cmentarzy na dzień wcześniej poinformował premier Mateusz Morawiecki. co skutkowało negatywnymi komentarzami ze strony opinii publicznej, a w przypadku sprzedawców zniczy koniecznością wypłaty rekompensat. Czy sytuacja w tym roku się powtórzy?

Czy cmentarze są otwarte? Czy cmentarze będą otwarte na Wielkanoc 2021?

Najnowsze rozporządzenie zaostrzające ogólnopolskie restrykcje pojawiło się w Dzienniku Ustaw kilka dni temu. Od soboty 27 marca nie mogą działać salony fryzjerskie i kosmetyczne, wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe, zawieszono także działalność żłobków i przedszkoli.

Nowe obostrzenia od soboty 27 marca. Sprawdź, co będzie zamknięte

Wprowadzono jednocześnie ograniczenia ilości osób przebywających w sklepach i wielu innych obiektach. Rozporządzenie dotknęło nawet kościoły, jednak limit osób w nich przebywających jest większy niż np. w placówce pocztowej (osób / mkw).

Co jednak z cmentarzami? Czy cmentarze są otwarte?

Przeszukując rozporządzenie Rady Ministrów nie natknęliśmy się na jakąkolwiek informację dotyczącą cmentarzy, co oznacza, że możliwość odwiedzenia grobów bliskich w najbliższych dniach nie została w żaden sposób ograniczona.

Rządzący nie wprowadzili także żadnych obostrzeń dotyczących ilości osób, które mogą przebywać jednocześnie na cmentarzu. Oznacza to, że zgodnie ze stanem na dzień 30 marca 2021 r., cmentarze w Polsce są otwarte i nic nie wskazuje na to, by na święta wielkanocne zostały zamknięte.

Czy te przepisy nie zostaną jednak – podobnie, jak w przypadku dnia Wszystkich Świętych – zmienione np. dzień przed Wielkanocą? Zgodnie z deklaracjami źródła, na które powołuje się Marcin Makowski w “WP” rząd nie zamierza jakkolwiek ograniczać w tym roku dostępu do cmentarzy.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji