czy w sylwestra można wyjść z domu

Co z tą godziną policyjną w Sylwestra? Morawiecki jedno, rozporządzenie drugie

Morawiecki: W Sylwestra nie wprowadzamy godziny policyjnej, apelujemy jedynie o nieprzemieszczanie się. Jest zakaz przemieszczania się w Sylwestra czy nie? Czy w Sylwestra można wyjść z domu? Polacy dostają sprzeczne komunikaty.

Kilka dni temu w dzienniku ustaw pojawiło się rozporządzenie, na podstawie którego w noc sylwestrową miał obowiązywać zakaz przemieszczania się w godzinach 19:00 – 6:00. Szerzej pisaliśmy o tym w tym artykule. Dziś Morawiecki mówi, że rząd nie wprowadzi godziny policyjnej.

Godzina policyjna w Sylwestra?

– My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten Sylwester minął spokojnie” – mówił na niedzielnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Czy oznacza to, że miliony Polaków będą mogły jednak spędzić noc sylwestrową pod chmurką, a przynajmniej wyjść z domu, by rzucić okiem na rozbłyskujące na niebie fajerwerki? Jak słowa Morawieckiego mają się do rozporządzenia? Nijak.

Zapis w rozporządzeniu bowiem dalej jest i nic nie wskazuje na to, by rząd organizował w poniedziałek specjalne posiedzenie, na którym ów zapis zniknie. To, że rząd nie wprowadza tzw. godziny policyjnej, nie oznacza, że rozporządzenia nie ma. Zostało ono wydane na innej podstawie.

Czy w Sylwestra można wyjść z domu?

Zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową wynika bezpośrednio z par. 26. rozporządzenia z dnia 21.12.2020 r. Zgodnie z jego treścią (par. 26) wyjście możliwe miało być wyłącznie w dwóch przypadkach.

  1. Wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, lub wykonywania działalności gospodarczej;
  2. zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Tak więc zakaz przemieszczania się w Sylwestra obowiązywać będzie zgodnie z rozporządzeniem, a to, że rządzący nie wprowadzają dodatkowo godziny policyjnej, to już zupełnie inna para kaloszy.

Bądź na bieżąco! Dołącz do nas na Facebook lub Twitter.

Total
0
Reakcji