granty na kapitał obrotowy lubelskie

Granty na kapitał obrotowy lubelskie – dwa nabory, protest przedsiębiorców i zgłoszenie do prokuratury

Granty na kapitał obrotowy lubelskie. Budżet w kwocie 74 milionów zł. wyczerpał się w ciągu 4 sekund! Dotacje zamiast wspierać potrzebujących przedsiębiorców swój finał znalazły w końcu w prokuraturze. “Mamy dowody na to, że został otwarty przed godziną rozpoczęcia” – argumentują przedsiębiorcy.

Granty na kapitał obrotowy lubelskie – boty atakują serwery

Pierwszy konkurs na granty na kapitał obrotowy dla mikro i małych przedsiębiorców z województwa lubelskiego odbył się w połowie lipca. Nagłe przeciążenie serwerów spowodowało, że wielu przedsiębiorców nie mogło złożyć wniosku o dotację. Spora część z nich dokumenty jednak wysłała i oczekiwała przyznania grantów.

Samorząd postanowił jednak anulować nabór wniosków i przeprowadzić go w innym terminie. Za ogromny ruch na stronie projektu odpowiedzialne były prawdopodobnie boty – podobne do tych, z którymi kilka dni temu walczyli przedsiębiorcy z Wielkopolski. Tam bowiem środki na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców wyczerpały się w 65 sekund! W tym czasie z puli przewidzianej na wsparcie dla firm “wyparowało” ponad 95 mln zł.

Czytaj teraz: Snajper Dotacji znokautował przedsiębiorców w walce o dotacje na kapitał obrotowy.

Granty na kapitał obrotowy lubelskie – drugi nabór z nieprawidłowościami

Z uwagi na niejasną sytuację dotyczącą naboru wniosków, Urząd Marszałkowski postanowił przeprowadzić konkurs po raz kolejny. Datę wyznaczono na 31 lipca. Za nabór znów odpowiadała Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości, co może mocno zaskakiwać, bo skoro jej serwery padły za pierwszym razem, mogły paść także za drugim.

Nabór jednak przeprowadzono – jak uważa LAWP – terminowo. Wielu przedsiębiorców jest jednak innego zdania. Twierdzą bowiem, że udało im się złożyć wnioski przed oficjalną godziną otwarcia naboru (10:00). Niektórzy z wnioskujących o granty na kapitał obrotowy w lubelskim złożyli bowiem wnioski już o godzinie 9:59. Właściciele firm oczekują zatem anulowania naboru i uznania wyników pierwszego oraz zmiany kryterium “kto pierwszy ten lepszy”.

– Posiadamy dowody na to, że pierwszy nabór został anulowany niesłusznie, zaś drugi nabór został otwarty przed oficjalną godzina jego rozpoczęcia – mówi cytowany przez “Kurier Lubelski” mec. Karol Peret, pełnomocnik pokrzywdzonych w naborze przedsiębiorców.

Urząd nieugięty – przedsiębiorcy idą dalej

Na jednej z przeprowadzonych konferencji prasowych urzędnicy wyjaśniali, że “różnice w czasie wynikają z rozbieżności w pracy serwerów” i nie ma to wpływu na wyniki konkursu. Nie ma zatem podstaw do kolejnego anulowania naboru. Urząd nie ugiął się ani pod presją argumentów właścicieli firm, ani pod licznymi protestami, które przez kilka dni odbywały się w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Nie pomogły także oficjalne apele przedsiębiorców adresowane do samorządu województwa.

Granty na kapitał obrotowy lubelskie – finał w prokuraturze.

Poszkodowani przedsiębiorcy postanowili zatem złożyć w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Kopia pisma trafiła także do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Najwyższej Izby Kontroli.

Dołącz do Prime News na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji