Przedsiębiorstwa stanowią bardzo ważne ogniwo w łańcuchu transformacji energetycznej. Stąd też istotne jest wsparcie dla firm, które są gotowe realizować założenia zielonej polityki i inwestować w odnawialne źródła energii, takie jak energia ze słońca. W 2024 roku polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na różne formy pomocy finansowej – sprawdź, jakie masz możliwości!
Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm – jakie programy rządowe będą obowiązywać w 2024 roku?
Przedsiębiorcy, którzy chcą pozyskać dodatkowe środki na instalację fotowoltaiki w firmie, mogą skorzystać z różnych form pomocowych. Największą popularnością cieszą się programy o zasięgu ogólnopolskim, oferujące wsparcie zarówno dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm, jak i większych graczy rynkowych.
W ramach dofinansowania fotowoltaiki dla firm możesz skorzystać z: pożyczek na preferencyjnych warunkach, dopłat dla kredytów lub zwrotu części poniesionych na inwestycję kosztów. Jak dokładnie wygląda dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w 2024 roku?
Energia Plus – pożyczka do 500 mln zł
Program Energia Plus skierowany jest do wszystkich typów przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości oraz formy prawnej. Mogą z niej skorzystać i spółki prawa handlowego, i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Pożyczkę w ramach programu Energia Plus uzyskuje się na poniższych warunkach:
- pożyczka udzielana jest na 15 lat i może wynieść od 0,5 do 500 mln zł, maksymalnie do 85% kosztów kwalifikowanych;
- oprocentowanie pożyczki jest ustalone na podstawie stopy referencyjnej, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej;
- możliwe jest zastosowanie karencji spłat rat kapitałowych do dwunastu miesięcy od momentu zakończenia inwestycji;
- przedsiębiorca może się starać o umorzenie 10% pożyczki, ale nie więcej niż 1 mln złotych.
Wnioski można składać w każdym momencie – do 13 grudnia 2024 roku – do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wraz z załącznikami potwierdzającymi spełnienie warunków. Aby otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm, należy przedstawić m.in. sprawozdanie finansowe z działalności przedsiębiorstwa, model finansowy i technologiczny projektu i opinię biegłego. Uzyskane środki można przeznaczyć na: ograniczenie zużycia energii i surowców pierwotnych, poprawę jakości powietrza, a także poprawę wydajności energetycznej.
Premia termomodernizacyjna – do 41% dopłaty do kredytu
Ten typ dofinansowania do fotowoltaiki dla firm finansowany jest ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a całość koordynuje Bank Gospodarstwa Krajowego BGK. Przeznaczony jest dla spółek prawa handlowego, spółdzielni mieszkaniowych, parafii, szkół, domów opieki społecznej i innych. Otrzymane środki można przeznaczyć na termomodernizację budynków i zwiększenie ich efektywności energetycznej.
W ramach programu uzyskuje się od 28 do 41% dopłaty do kredytu, pod warunkiem że:
- inwestor finansuje inwestycję kredytem zaciągniętym w jednym z banków partnerskich w przynajmniej 50%;
- minimalna oszczędność energii wynosi 25%;
- koszt instalacji OZE wynosi 10% kosztów przedsięwzięcia;
- wykonany zostanie audyt energetyczny budynku.
Program obowiązuje do 30 czerwca 2026 roku i do tego czasu można składać wnioski.
Kredyt ekologiczny BGK – dopłata do kredytu w wysokości 80%
Wsparcie realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego skierowane jest do wszystkich typów przedsiębiorstw: małych, średnich i dużych. Głównym warunkiem przystąpienia do programu jest finansowanie inwestycji kredytem udzielonym przez jedne z instytucji współpracujących z BGK. Aktualnie na tej liście znajdują się m.in. Alior Bank, PEKAO, BNP Paribas, PKO BP, Santander Bank czy VeloBank. Wysokość dopłaty do kredytu wynosi od 25% do 81% kosztów kwalifikowanych.
Inne warunki dofinansowania do fotowoltaiki dla firm w ramach kredytu ekologicznego obejmują:
- obniżenie zużycia energii pierwotnej o minimum 30%;
- zdolność kredytową inwestora;
- uzyskanie odpowiednich wyników audytu energetycznego;
- maksymalną wysokość kosztów nie większą niż 50 mln złotych.
Wnioski o dofinansowanie można składać elektronicznie poprzez stronę internetową Banku Gospodarstwa Krajowego. W 2024 roku nabór będzie prowadzony w dwóch turach: pierwsza od 25 kwietnia do 25 lipca, a druga od 17 października do 30 grudnia.
Białe certyfikaty – zwrot części poniesionych wydatków
Nie jest to dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w tradycyjnej formie, ale może być pewną formą wynagrodzenia dla przedsiębiorców wdrażających OZE.
Białe certyfikaty wydawane są przez Urząd Regulacji Energetyki i potwierdzają poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Przyznawane są każdemu podmiotowi, który dzięki modernizacji zaoszczędzi 116,3 MWh energii przez rok. Certyfikaty te można sprzedać na giełdzie energii.
Regionalne dofinansowania do fotowoltaiki dla firm – jak wysokie jest wsparcie?
O ile lokalne wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych jest bardzo popularne i wartością niemal dorównuje tym rządowym, o tyle regionalne formy dofinansowania do fotowoltaiki dla firm nie mają tak dużego zasięgu. Ze względu na ograniczone budżety zwykle kierowane są do małych i mikroprzedsiębiorstw.
Przykładem takiego programu jest „Dotacja Warszawska”, w ramach której uzyskuje się do 15 tys. zł bezzwrotnej dotacji. Jej wysokość nie może przy tym przekroczyć 80% poniesionych wydatków. Środki finansują np. zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy turbin wiatrowych.
Jak widać, przedsiębiorcy mają wiele form finansowego wsparcia. Co ważne, czołowe programy zaprojektowane są w taki sposób, aby skorzystały z nich przedsiębiorstwa różnego typu i wielkości. W każdym przypadku znacząco zwiększą one opłacalność inwestycji. Zainteresuj się tym tematem, ponieważ fotowoltaika jest nie tylko sposobem na trwałe i długoterminowe oszczędności, ale również przyczynia się do rozwoju Twojej firmy.