Żłobkowe to dodatek, o który będzie można się ubiegać już od 1 kwietnia. Dla kogo jest żłobkowe? Mimo nazwy, dodatek nie jest przeznaczony tylko dla rodziców i opiekunów dzieci, które chodzą do żłobka. O dodatek mogą się także ubiegać osoby, których podopieczni uczęszczają do klubów dziecięcych. Ile wynosi żłobkowe i w jaki sposób można się ubiegać o dodatek?
Żłobkowe dla kogo? Warunki
Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełnić rodzice lub opiekunowie prawni dziecka jest uczęszczanie malucha do żłobka, klubów dziecięcych lub korzystania z usług opiekuna dziennego. Opiekunem dziennym jest osoba, której rodzic powierza dziecko, a która znajduje się wykazie opiekunów dziennych na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ponadto rodzice lub opiekunowie prawni dziecka ubiegający się o żłobkowe, nie mogą pobierać świadczenia z programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. RKO to świadczenie dla rodziców dzieci w wieku pomiędzy 12 – 36 miesiącem życia, co łącznie daje 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Żłobkowe przyznawane jest niezależnie od dochodów rodziców i korzystać mogą z niego również rodzice i opiekunowie przebywający na urlopie wychowawczym. Wysokość świadczenia wynosi maksymalnie 400 zł, ale nie więcej niż wysokość opłat, jakie ponosi rodzic/opiekun za pobyt dziecka w placówce.
Żłobkowe jak złożyć wniosek?
Wniosek można składać do ZUS od 1 kwietnia 2022 roku. Osoby, które złożą go do 31 maja, prawo do dofinansowania otrzymają z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Jeśli rodzic będzie ubiegał się o żłobkowe po 31 maja, otrzyma dofinansowanie od miesiąca złożenia dokumentów. Nie należy składać wniosku, kiedy dziecko nie uczęszcza do wcześniej wymienionych placówek lub nie jest pod opieką opiekuna dziennego. O świadczenie można starać się najwcześniej w pierwszym dniu, w którym dziecko korzysta z wyżej wymienionych usług. W jaki sposób złożyć wniosek? O żłobkowe można ubiegać się za pośrednictwem drogi elektronicznej, wypełniając i przesyłając wniosek przez portal PUE ZUS i Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Przyznane pieniądze nie trafią jednak bezpośrednio na konto rodzica, ale do instytucji prowadzącej żłobek lub placówkę opieki.
Zobacz również: Ulga na dziecko – komu przysługuje?