Żeby nie było śladów z szansą na Oscara. Nowe dzieło Jana P. Matuszyńskiego nie weszło jeszcze do kin, a już teraz wiemy, że powalczy o najważniejszą nagrodę filmową świata. Dramat o losach Grzegorza Przemyka będzie reprezentował Polskę w wyścigu po Nagrodę Akademii Filmowej za najlepszy film nieanglojęzyczny.
Poruszająca produkcja debiutuje na dużych ekranach za trzy tygodnie, 24 września 2021 roku. W rolach głównych Tomasz Ziętek, Tomasz Kot i Sandra Korzeniak.
Żeby nie było śladów – kandydat do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny
Członkowie Komisji Oscarowej, powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), wybrali swojego kandydata do najważniejszej nagrody w świecie kina. Producentka Ewa Puszczyńska, mająca na koncie takie tytuły, jak Ida czy Zimna wojna, oficjalnie potwierdziła, że oscarowym „petentem” został dramat Żeby nie było śladów.
Grzegorz Przemyk zmarł w wieku zaledwie osiemnastu lat, 14 maja 1983 roku. Maturzysta został zatrzymany przez milicję. Ponieważ nie miał przy sobie dokumentów tożsamości, trafił na komisariat, gdzie był katowany przez trójkę funkcjonariuszy. Zmarł po dwóch dniach w szpitalu, na skutek ciężkich obrażeń brzucha. 17 maja świętowałby dziewiętnaste urodziny.
Historię tragicznie zmarłego licealisty opisał Cezary Łazarewicz w swoim reportażu Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. Książka uzyskała Nagrodę Literacką „NIKE”; była też nominowana do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. W filmie przedstawione zostaną losy Grzegorza Przemyka, jego matki – opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej – oraz przyjaciela, Jurka Popiela, który miał być świadkiem śmiertelnego pobicia.
Żeby nie było śladów startuje w wyścigu po Oscary
Światową premierę Żeby nie było śladów zaplanowano na 9 września 2021 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Wiadomo też, że pod koniec miesiąca obraz będzie prezentowany podczas 46. z kolei, gdyńskiego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Żeby nie było śladów uzyskał prenominację do Oscara – ostatecznych kandydatów do nagrody w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny poznamy 8 lutego przyszłego roku. Laureaci zostaną wyłonieni 27 marca 2022, w ramach 94. gali Oscarów.
Film powstał dzięki wytwórni Aurum. Producentami są Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham (Boże Ciało), scenarzystką jest Kaja Krawczyk-Wnuk (Polot), a reżyserem – Jan P. Matuszyński, twórca doskonale ocenionej Ostatniej rodziny. Za koprodukcję Żeby nie było śladów odpowiadają CANAL+, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Les Contes Modernes i Background Films.
Role główne grają w filmie: Tomasz Ziętek (Boże Ciało), Sandra Korzeniak (Dziura w głowie), Mateusz Górski (Ułaskawienie), Aleksandra Konieczna (W imię), Tomasz Kot (Bogowie), Jacek Braciak (Kler), Agnieszka Grochowska (W ciemności), Robert Więckiewicz (Pod Mocnym Aniołem), Adam Bobik (Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa), Andrzej Chyra (Dług) i Dariusz Chojnacki (25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy).