Biorąc pod uwagę, jak wiele aspektów życia codziennego w dzisiejszych czasach przenosi się do internetu, nikogo nie powinien dziwić fakt, że tradycyjne recepty papierowe zastąpiono receptami elektronicznymi. Z czym wiąże się to rozwiązanie?
Czym jest e-recepta?
E-recepta jest elektroniczna wersją papierowej recepty. Opatrzono ją czterocyfrowym kodem PIN, który po zakończonej wizycie lekarskiej przypisywany jest do numeru PESEL danego pacjenta. W momencie wizyty w aptece, pacjent przekazuje te dane farmaceucie, który może wydać mu przepisany przez lekarza leki. Recepty elektroniczne zostały wprowadzone w 2020 roku i niemal całkowicie zastąpiły recepty papierowe – te oczywiście, wciąż mogą być wystawione przez lekarzy, jednak wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Przykładowo, w sytuacji, kiedy dojdzie do awarii systemu informatycznego, pacjent może otrzymać receptę w tradycyjnej formie.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że recepta elektroniczna różni się od reszty papierowej wyłącznie formą, w jakiej występuje. Zawiera dokładnie te same dane. Są to między innymi: dane pacjenta, dane lekarza, zalecana dawka i ilość leku, nazwa leku, cena.
W jaki sposób otrzymać e-receptę?
Wielu pacjentów zastanawia się, w jaki sposób można otrzymać receptę elektroniczną na potrzebne leki. Otóż, w dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele atrakcyjnych alternatyw dla wizyty w stacjonarnych gabinetach lekarskich. Podstawowy warunek, jakie stawia polskie prawo, jest taki, że recepta elektroniczna może być wystawiona przez lekarza wyłącznie po przeprowadzonej konsultacji. Ta może odbyć się zarówno w wersji twarzą w twarz, jak i za pośrednictwem telefonu lub internetu.
Po zakończonych wizycie – stacjonarnej bądź też zdalnej – pacjent, który posiada Internetowe Konto Pacjenta, kod recepty otrzymuje na swoją skrzynkę mailową bądź też poprzez sms. Wystarczy, że uda się z nim do apteki, przedstawi go farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL, a niezwłocznie będzie mógł zakupić potrzebne mu leki. Osoby, które nie posiadają dostępu do internetu, nie muszą się martwić. Po zakończonej konsultacji receptę otrzymają pod postacią wydruku papierowego z kodem QR bądź też kodem kreskowym.
O czym pamiętać przy realizacji e-recepty?
Pacjenci, którzy otrzymali już od lekarza receptę elektroniczną, muszą pamiętać o tym, że działa ona dokładnie w ten sam sposób, co tradycyjna recepta. Pacjent może więc wykupić tylko niezbędne mu leki, a resztę recepty zrealizować w późniejszym terminie. Jeśli na e-recepcie przepisany jest więcej niż jeden rodzaj leku, pacjent według własnego uznania może podjąć decyzję o tym, który z nich wykupi, a który nie.
Warto pamiętać o tym, że recepty elektroniczne posiadają określony termin ważności. Zazwyczaj jest to 30 dni dnia wystawienia ich przez lekarza. Termin ten może różnić się w zależności od rodzaju przepisanych leków.
Osoby, które nie mają możliwości odebrania wszystkich przepisanych leków w terminie ważności, mogą uzyskać przedłużenie e-recepty. Wystarczy w tym celu skontaktować się z lekarzem, który ją wystawił.