Filmy survivalowe – chyba żaden inny gatunek nie sprawia, że siedząc na kanapie przed ekranem, jesteśmy wdzięczni z powodu swojego bezpieczeństwa. Bohaterowie poniższych produkcji to najwięksi pechowcy świata – czyhają na nich między innymi rozwścieczone, łaknące krwi zwierzęta i brutalna siła natury.
Najlepsze filmy survivalowe – TOP 10
„Zjawa” (2015)
Film oparty na prawdziwej historii Hugh Glassa – trapera i podróżnika, który przeszedł do historii za sprawą swojego „spotkania” z niedźwiedziem grizzly. W 1823 roku mężczyzna wybrał się w góry w okolicy rzeki Missouri i został zaatakowany przez dzikie zwierzę. Mocno poturbowany, walczący z postępującą gangreną zdołał jednak wrócić do cywilizacji i przeżył.
Na podstawie przeżyć Glassa powstał dramat survivalowy „Zjawa”, w którym rolę główną zagrał Leonardo DiCaprio. Za tę kreację aktor zdobył wreszcie wymarzonego Oscara, po pięciu wcześniejszych nominacjach. W filmie natura przedstawiona zostaje jako największy wróg człowieka, któremu przeżyć pomoże tylko zmysł survivalowy. To brutalna siła, którą trzeba pokonać.
Rolę DiCaprio określono jako prawdziwy aktorski tour de force. W „Zjawie” występują też Tom Hardy i Domhnall Gleeson.
„Cast Away: Poza światem” (2000)
Wariacja na temat opowieści o Robinsonie Crusoe. Tom Hanks występuje w „Cast Away” jako inżynier, którego samolot ląduje przypadkiem na bezludnej wyspie. Wkrótce po awarii mężczyzna odkrywa, że został pozostawiony sam sobie. Jego nowym i jedynym celem jest przeżycie kolejnego dnia.
„Cast Away: Poza światem” nie jest tak brutalnym i bezkompromisowym widowiskiem, jak „Zjawa”, ale to kultowy, nie bez powodu ceniony przez widzów film. Bez tego tytułu nie obędzie się żadna lista najlepszych produkcji o tematyce survivalowej.
„Płonący wieżowiec” (1974)
W San Francisco organizowane jest wyjątkowe przyjęcie z okazji otwarcia potężnego drapacza chmur. Majestatyczny budynek jest oficjalnie najwyższym wieżowcem świata. Okazuje się jednak wadliwie skonstruowany. Kiedy na jednym z niższych poziomów wybucha pożar, goście imprezy zostają uwięzieni w przeszklonej pułapce bez wyjścia.
Znakomite efekty pirotechniczne, epicka realizacja i pierwszorzędni aktorzy – wszystko to powoduje, że wiele lat po premierze „Płonący wieżowiec” wciąż pozostaje jednym z najlepszych filmów survivalowych – i katastroficznych – w historii. W 2024 roku dzieło Guillermina obchodzi pięćdziesiąte urodziny. W obsadzie same sławy: Paul Newman, Faye Dunaway, Steve McQueen, Richard Chamberlain i Fred Astaire.
„Marsjanin” (2015)
Widowiskowa produkcja Ridleya Scotta z Mattem Damonem jako astronautą, który po wyruszeniu w kosmos zostaje uznany za martwego. W ten sposób mężczyzna zostaje uwięziony na obcej planecie bez możliwości powrotu. Zanim odnajdzie sposób, jak skontaktować się z dowództwem, będzie musiał wykazać się determinacją i zdolnością do przetrwania. A prowiant i zapasy żywnościowe kończą się w zastraszającym tempie…
Film bazuje na książce Andy’ego Weira i narracyjnie łączy ze sobą opowieść o wspomnianym już Crusoe z „Apollo 13” i… „Szeregowcem Ryanem” (gdzie też grał Damon). To obraz trzymający w napięciu, wypolerowany warsztatowo i świetnie zagrany.
„Rambo – Pierwsza krew” (1982)
Survivalowy dramat o przygodach najsłynniejszego komandosa w historii kina. Johna Rambo powraca z wojny w Wietnamie, gdzie jako jeniec wojenny był torturowany przez wroga. To odcisnęło na jego psychice traumę – Rambo stał się nieufnym, dzikim mężczyzną, który próbuje zapomnieć o swoich koszmarach. Niestety, podczas swojej podróży po Stanach bohater zostaje wzięty za włóczęgę i trafia na posterunek policji. Postanawia uciec przed wymiarem sprawiedliwości i zapuszcza się w las.
Wykorzystany w filmie nóż myśliwski jest tak kultowym rekwizytem, że po premierze filmu zainspirował serię prawdziwych, survivalowych noży, które wprowadzono do sprzedaży na terenie USA. Były one na tyle ostre, że mogły przeciąć drewno.
„127 godzin” (2010)
Filmowe spojrzenie na historię Arona Ralstona, miłośnika wspinaczki, który zyskał sławę w 2003 roku. Mężczyzna podróżował po kanionie Blue John w stanie Utah, kiedy potężny głaz przygniótł jego rękę – została ona unieruchomiona, przylegając go ściany jednej ze skał. Aby przeżyć, Ralston zmuszony został wreszcie do amputacji przedramienia. Dokonał tego przy pomocy własnego scyzoryka.
W „127 godzinach” postać nieszczęsnego Amerykanina zagrał James Franco – za tę kreację nominowano go do Nagrody Akademii Filmowej. Tytuł dramatu survivalowego nawiązuje do czasu, jaki Ralston spędził, zanim podjął decyzję o drastycznym kroku.
„Grawitacja”
Oscarowy film o przerażającej katastrofie, do jakiej dochodzi setki kilometrów ponad Ziemią, w przestrzeni kosmicznej. Sandra Bullock występuje tu jako astronautka wykonująca misję na wahadłowcu. Niespodziewanie ten zostaje jednak zniszczony przez satelitę. Kobieta musi dotrzeć do innego kosmicznego promu, zanim będzie za późno. Tymczasem jej zapasy tlenu wyczerpują się zatrważająco szybko.
„183 metry strachu”
Survivalowy thriller w stylu pamiętnych „Szczęk” Spielberga. Blake Lively w roli Nancy Adams, której całe życie to surfing. Pływając w wodach dopływających do samotnej plaży, samotna kobieta staje się celem wielkiego żarłacza białego. Tak rozpoczyna się nierówna walka o przetrwanie.
Co ciekawe mąż Lively, Ryan Reynolds, wystąpił w innym filmie survivalowym, utrzymanym w podobnym tonie. Mowa o thrillerze „Pogrzebany” z 2010 roku.
„Pełzająca śmierć”
Kolejny survivalowy dreszczowiec o walce z siłą natury – a właściwie z agresywnym, krwiożerczym zwierzęciem. Tytuł jest wymowny: bohaterka jest prześladowana przez wielkiego aligatora podczas powodzi. Quentin Tarantino wskazał ten trzymający w napięciu thriller jako jeden z najlepszych filmów 2019 roku.
„Nie otwieraj oczu”
Jeden z największych przebojów w historii oryginalnych produkcji serwisu Netflix. Apokaliptyczny thriller opowiada o grupie nieznajomych, którzy muszą zacząć działać razem, jeśli chcą przeżyć w świecie opanowanym przez przerażające potwory. Samotna matka (Sandra Bullock) wyrusza w niebezpieczną podróż z dwójką dzieci. Mijają dzikie lasy i opływają rwące rzeki. Nie jest im łatwo: wszyscy mają opaski na oczach – nie mogą bowiem zobaczyć potworów, bo jedno spojrzenie powoduje, że ludzie odbierają sobie życie.