Od dziś przez okres sześciu miesięcy obowiązują przepisy tarczy antyinflacyjnej 2.0, która ma być swoistym wsparciem pierwszego pakietu osłonowego wymierzonego przez rządzących w rosnącą inflację. Jakie, prócz zerowego VAT na żywność, są jej założenia?
Pierwsza wersja tarczy antyinflacyjnej w dużej mierze weszła w życie już pod koniec zeszłego roku. Do najchętniej komentowanych rozwiązań, które miały wspomóc rząd w walce z inflacją, zaliczyć możemy m.in.
- Obniżenie cen paliw od 20 grudnia na okres 5 miesięcy.
- Obniżenie podatku VAT za energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc. od stycznia do marca 2022 roku.
- Obniżenie podatku VAT za gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc. od stycznia 2022 r. do marca 2022 r.
- Zniesienie akcyzy na energię elektryczną.
- Wprowadzenie dodatku osłonowego, który ma zrekompensować Polakom znaczne wzrosty cen energii i ogrzewania.
Efektów tarczy, póki co jeszcze nie widać, a inflacja w grudniu “miała się lepiej”, niż miesiąc wcześniej, jednak zgodnie z założeniami rządu, obniżka cen na poziomie 1-1,5 proc. powinna nastąpić w ciągu kilku miesięcy.
Przypomnijmy w tym miejscu, że dane o inflacji z grudnia wskazały na 8,6-procentowy wzrost cen rok do roku, a analitycy szacują, że szczyt inflacji przypadnie dopiero na kwiecień tego roku. Pesymiści mówią wręcz o blisko 10-procentowych wzrostach, co byłoby najwyższym odczytem od kilkudziesięciu lat.
Tarcza antyinflacyjna 2.0
Po udanej “medialnej kampanii” tarczy antyinflacyjnej 1.0 i jednocześnie wieloma zawirowaniami z Polskim Ładem, idąc za ciosem, partia rządząca postanowiła szybko przygotować pakiet dodatkowych przepisów, które mają wesprzeć pierwszy pakiet osłonowy, a zaliczyć do nich można:
- obniżkę VAT na paliwo z 23% do 8%,
- obniżkę VAT na gaz z 8% do 0%,
- obniżkę VAT na podstawowe produkty spożywcze do 0%,
- przedłużenie obniżki VAT na prąd do 5%,
- obniżkę VAT na ciepło do 5%,
- obniżkę VAT na nawozy z 8% do 0%.
Przepisy umożliwiające zastosowanie wymienionych rozwiązań weszły w życie dziś, a więc 1 lutego 2022, a obowiązywać mają przez sześć kolejnych miesięcy, czyli do 31 lipca 2022 roku.
Kilka dni temu pojawiły się głosy, że tarcza antyinflacyjna 2.0 będzie obowiązywała jednak krócej, niż początkowo zakładano, co szybko dziś zdementował rzecznik rządu Piotr Müller. Polityk, odnosząc się do dobrych prognoz wzrostu PKB Polski, stwierdził, że nie spowoduje to skrócenia okresu trwania nowych przepisów i dodał, że ma nadzieję, iż wystarczą one, aby zahamować dalsze wzrosty cen na rynku w Polsce.
Za wdrożeniem tarczy antyinflacyjnej 2.0 poszła dziś takze swoista kampania rządu, która ma przekonać Polaków o słuszności decyzji podejmowanych przez polityków i zachwalających wprowadzone rozwiązania podatkowe.
“Od 1 lutego Polacy zapłacą mniej za paliwo, podstawowe produkty spożywcze, gaz, ciepło systemowe, a także nawozy. Niższy podatek VAT na energię elektryczną został przedłużony o kolejne miesiące. W skali całej Europy, Rządowa Tarcza Antyinflacyjna to jeden z najbardziej rozbudowanych programów walki z inflacją. Łącznie z Rządową Tarczą Antyinflacyjną 1.0 w portfelach Polaków zostanie ok. 25 mld zł” – czytamy dziś na stronie Kancelarii Premiera
Z uwagi na wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej 2.0 premier zwołał także specjalną konferencję prasową, z którą zapoznać można się poniżej.