Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś szacunki inflacyjne za grudzień 2021 roku. Wynika z nich, że wzrost cen po raz kolejny przekroczył granicę, a najnowsze dane przebiły nawet prognozy ekonomistów. W poprzednim miesiącu ceny rosły w Polsce najszybciej od 21 lat.
Inflacja w Polsce grudzień 2021
Dzisiejsze dane o poziomie inflacji w Polsce nie napawają optymizmem. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wzrost cen w grudniu 2021 r. względem analogicznego miesiąca roku ubiegłego wyniósł już 8,6 proc. Co istotne, tylko w skali jednego miesiąca ceny podskoczyły i blisko 1 proc. W listopadzie 2021 roku inflacja w Polsce wyniosła bowiem 7,8 proc.
Jeśli weźmiemy pod uwagę tak wysoki odczyt inflacyjny za ostatni miesiąc, tłumaczyć to może przyśpieszenie posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się czwartego, a nie jak było to planowane 12 stycznia 2022 r. RPP pod przewodnictwem Adama Glapińskiego zdecydowała się wtedy na kolejną podwyżkę stóp procentowych.
Zauważmy przy tym, że dzisiejsze dane publikowane przez GUS są wyższe od tych, których nawet w najczarniejszych scenariuszach oczekiwali ekonomiści. Rynek mówił średnio o 8,3 proc., a w najgorszym razie 8,5 proc. Poziom, który wskazał dziś Główny Urząd Statystyczny, jest najwyższym odczytem od 21 lat. Podobne dane o inflacji w Polsce napływały bowiem w 2000 roku.
Inflacja grudzień 2021 – co wzrosło najbardziej?
GUS publikując dane o poziomie inflacji w Polsce za poprzedni miesiąc, wskazał także, co najbardziej podrożało w ostatnim czasie. Będą to przede wszystkim paliwa, energia i żywność.
W przypadku paliw Urząd wskazał, że wzrost cen sięgnął blisko 33 proc. W stosunku do listopada paliwa podrożały od 0,2 proc.
“W grudniu 2021 r. #ceny paliwa do prywatnych środków transportu wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do grudnia 2020 r. o 32,9% (wskaźnik cen 132,9), a w stosunku do listopada 2021 r. wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2)” – napisał dziś GUS na swoim twitterowym profilu.
Zaraz po paliwach, z największym trendem wzrostowym była w grudniu energia, która poszybowała o 14,3 procent względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Ceny energii w grudniu 2021 były jednocześnie o 0,1 wyższe, niż w listopadzie 2021 r.
W ciągu roku znacznie podrożała także żywność. Zgodnie z dzisiejszymi danymi, które przedstawił Główny Urząd Statystyczny, ceny żywności rok do roku podskoczyły średnio o 8,6 proc. (dokładnie tyle samo, co szacunki średniej inflacji). W ujęciu miesięcznym wzrost cen żywności wyniósł zaś 2,1 proc., co mogło być spowodowane także samymi świętami bożonarodzeniowymi. Przypomnijmy, że wzrosty miesiąc do miesiąca w grudniu każdego roku zawsze są widoczne.
Tarcza antyinflacyjna nie działa (jeszcze)
Wprowadzona w niewiele ponad miesiąc temu tarcza antyinflacyjna miała pohamować wzrost cen, jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, abyśmy mogli zauważyć tendencję spadkową. Docelowo działania rządu mają skutkować 1-1,5-procentowym spadkiem cen, jednak zdaniem wielu ekonomistów, do szczytu inflacji jeszcze daleko. Sama tarcza może przynieść rezultaty najwcześniej za kilka miesięcy. W tym czasie bank centralny zdecydował się także na kilkukrotną już podwyżkę stóp procentowych, która także ma zadziałać hamująco na inflację poprzez zmniejszenie popytu. Zdaniem analityków, inflacja w Polsce zacznie spadać najwcześniej w drugiej połowie roku.