Przyjaciele Monica i Chandler

Przyjaciele – 5 klasycznych odcinków, które dowodzą, że Chandler i Monica są sobie przeznaczeni

W ubiegłym tygodniu na HBO GO powróciły wszystkie sezony niebywale popularnego sitcomu Przyjaciele. Zachwyty nad zapoczątkowanym dwadzieścia siedem lat temu serialem wcale nie słabną z upływem czasu; co więcej, z roku na rok zyskuje on swoich nowych fanów. Ci odrobinę starsi przyznają, że widzieli wszystkie odcinki Przyjaciół dziesiątki razy i zdążyli wykuć je na pamięć. To nie lada wyczyn: w latach 1994-2004 nakręcono dziesięć sezonów i 236 (!) epizodów komediowego serialu.

Przyjaciele słyną z kultowych postaci. Phoebe jest uroczo postrzelona, Joeya wszyscy kochają za przebojowe one-linery, a Ross i Rachel są symbolem serialu – tak samo jak ich związek. Inną zakochaną parę stanowią Monica i Chandler – grani przez Courteney Cox oraz Matthew Perry’ego – i to właśnie im poświęcimy szczególną uwagę.

Chandler i Monica prawie od samego początku Przyjaciół byli sobie przeznaczeni. Jeśli macie wątpliwości, HBO GO właśnie przywróciło możliwość powtórzenia sitcomu od deski do deski. Poniżej przedstawiamy notowanie pięciu klasycznych odcinków, które dowodzą, że Monica i Chandler są dla siebie nawzajem… homarami.

Przyjaciele. Monica i Chandler – najromantyczniejsze odcinki

Odcinek: “Ten ze wspomnieniami z Świąt Dziękczynienia” (sezon 5, odc. 8)

Odcinek, w którym cofamy się do roku 1987, by poznać szczegóły wspólnych świąt dziękczynnych młodego Chandlera, Rossa, młodej Moniki i Rachel – wszyscy są studentami. Okazuje się, że Monica poczuła pociąg do Chandlera po raz pierwszy, gdy tylko go poznała. Ten z początku nie odwzajemnia jej uczuć.

Rok później, znów na obchodach Świąt Dziękczynienia, wszyscy spotykają się w domu Gellerów. Monica – wcześniej otyła – znacząco schudła, co przykuwa uwagę Chandlera. Dziewczyna jest wściekła i postanawia go upokorzyć podczas rodzinnego ucztowania.

To nie jest najlepszy odcinek Przyjaciół per se. Nie, bo utrwalane są w nim stereotypy, że kobieta musi być seksowna i szczupła “dla mężczyzny” – inaczej może zapomnieć o jego zainteresowaniu. Niemniej sam wątek pierwszych figli Moniki i Chandlera (które dla niego kończą się nieszczęśnie – trochę zresztą zasłużenie) można uznać za romantyczny. I umówmy się: Rachel przed operacją nosa bawi do łez.

Odcinek: “Ten, w którym wszyscy się dowiadują” (sezon 5, odc. 14)

Monica i Chandler już od dłuższego czasu próbują zataić przed pozostałymi przyjaciółmi, że są parą. Sytuacja komplikuje się z dnia na dzień, co osiąga swoje apogeum właśnie w tym odcinku – czternastym sezonu piątego.

Phoebe i Rachel chcą, by bohaterowie przyznali się do swojego związku. By osiągnąć swój cel wpadają na plan, który od pierwszej z nich będzie wymagał… częściowego odsłonięcia dekoltu. Phoebe spróbuje uwieść Chandlera, wiedząc, że na jej ofertę nie przystanie – nie, bo kocha Monikę. W knowaniach uczestniczy też Joey, ale – jak to on – nie za bardzo wie, o co chodzi.

Skomplikowana akcja przynosi rezultaty i w końcu Chandler mówi wprost: “kocham Monikę” – co ona zresztą słyszy, stojąc za drzwiami.

W serwisie IMDb odcinek może pochwalić się średnią oceną użytkownik sięgającą 9,7/10 i prawie dziesięcioma tysiącami głosów.

Przyjaciele. Monica i Chandler – piękne serialowe chwile

Odcinek: “Ten na plaży” (sezon 3, odc. 25)

Finał trzeciego sezonu, który w Stanach Zjednoczonych przed telewizorami zgromadził prawie 23,5 mln widzów. Chandler i Monica nie są jeszcze parą – dotąd żadna ze stron nie rozważała nawet romansu. Podczas słonecznego dnia na plaży Chandler próbuje przekonać dziewczynę, że byłby dla niej idealnym partnerem – tak naprawdę nie robi tego na serio, tylko się zgrywa, może jednak podświadomie przeczuwa, że ma rację.

Szybko dostaje szansę, by potwierdzić swoją tezę. Monica zostaje poparzona w wyniku kontaktu z meduzą. By jad nie wyrządził jej poważnej krzywdy, konieczna jest szybka reakcja. Ponoć na truciznę najlepszym lekarstwem jest… ludzki mocz.

To, co większość ludzi uzna za coś obrzydliwego, fani Przyjaciół traktują jako początek wielkiego serialowego romansu. Nie bez powodu: pod koniec sezonu trzeciego Chandler dowodzi, że zrobi dosłownie wszystko dla późniejszej ukochanej.

Odcinek: “Ten z żartem” (sezon 6, odc. 12)

Znany też jako “Ten z najpiękniejszym cytatem w serialu“. Phoebe nazywa Monikę osobą trudną we współżyciu. Monica prosi Chandlera, by powiedział, że to nie prawda, na co on odpowiada, z początku trochę onieśmielony:

— Nie jesteś wyluzowana, ale za to pełna pasji – i to jest dobre. Kiedy denerwują cię drobiazgi, potrafię cię uspokoić – i to też jest dobre. Możesz być sobie trudna we współżyciu, ale ja lubię… z tobą współżyć.

To taki moment, w którym Monica zdaje sobie sprawę, że dobrze trafiła – że poszczęściło jej się, kiedy związała się z Chandlerem. Co zresztą sama przyznaje w rozmowie z Phoebe, mówiąc: “mam najlepszego chłopaka na świecie”.

Odcinek: “Ten ze Ślubem Moniki i Chandlera” (część I i II; sezon 7, odc. 23-24)

Tego odcinka nie mogło zabraknąć w notowaniu najbardziej romantycznych chwil Chandlera i Moniki. Najważniejszy dzień w życiu obu – ich ślub – z początku nie przebiega tak, jak to zaplanowali, ale ostatecznie wszystko kończy się bajecznie. Odkrywamy, że Chandler wie o “ciąży” Moniki i nie jest nią przerażony – raczej przeszczęśliwy, że zostaną rodzicami.

Gościnnie w odcinku wystąpili Kathleen Turner, Morgan Fairchild i Gary Oldman. Ostatni z wymienionych był nominowany do nagrody Emmy za najlepszy występ gościnny w serialu komediowym.

Czytaj także
Total
0
Reakcji