Tomasz Knapik nie żyje. W wieku 78 lat zmarł legendarny lektor filmowy, którego charakterystyczny głos znany był chyba każdemu Polakowi. Knapik zmarł we śnie, nad ranem 6 września.
Tomasz Knapik nie żyje. Zmarł legendarny lektor filmowy i telewizyjny
Nie żyje Tomasz Knapik. O śmierci poinformował syn zmarłego – dziennikarz telewizyjny Maciej Knapik. Na jego profilu w serwisie Facebook pojawił się poruszający, pożegnalny wpis:
— Kochani, chciałem Was poinformować, że dzisiaj zmarł mój Tata, Tomasz Knapik . Jak część z Was wie, od ponad dwóch miesięcy walczył z ciężkim kryzysem chorobowym. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że mu się uda. Niestety. Był Głosem w naszych domach, naukowcem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Ukochanym Ojcem i Dziadkiem. W przyszły czwartek skończyłby 78 lat.
Tomasz Knapik urodził się we wrześniu 1943 roku. Miał za sobą karierę dziennikarza, lektora filmowego i telewizyjnego, wykładowcy akademickiego, był też inżynierem elektrotechnikiem. Debiutował w Rozgłośni Harcerskiej, a następnie związał się z Polskim Radiem i TVP. W czasie wielkiego boomu na kasety wideo lektorował liczne produkcje filmowe – czasem także te, które trafiały do Polski na rynek piracki.
Jego charakterystyczny, mocno zachrypnięty głos kojarzą wszyscy fani kina VHS-owego. Knapik pracował jako lektor dla takich dystrybutorów, jak Vision, ITI Home Video, Best Film czy Imperial. Był narratorem takich filmów, jak Doktor Żywago, Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja, Dwunastu gniewnych ludzi, Kickboxer, Nagi instynkt, Pamięć absolutna, Powrót do przyszłości, Szczęki, Terminator czy Punisher. W telewizji lektorował kultowe seriale: Świat według Bundych czy Strażnika Teksasu. Był współpracownikiem Polsatu, TVN-u, Tele 5.
W wywiadzie z 2011 roku powiedział: „Lektor jest jak aktor. Jeden gra Hitlera, inny Matkę Teresę. Nie świadczy to o jego poglądach.”
Brał udział w festiwalach filmowych, gdzie czytał narracje filmów zza kulis (m.in. Octopus FF i Festiwal Filmów Kultowych). W 2021 roku gościnnie pojawił się w utworze rapera Mata „Patoreakcja”.