biografia peggy lee

Billie Eilish i Michelle Williams pracują przy wspólnym filmie

Serwis „Deadline” poinformował o nadchodzącej biografii wokalistki jazzowej Peggy Lee. Jeśli wierzyć doniesieniom, rolę przodującą zagra w filmie laureatka Złotego Globu Michelle Williams, a za reżyserię odpowiadał będzie Todd Haynes („Carol”). Co ciekawe, stanowisko producenckie negocjuje Billie Eilish.

Najsłynniejsza obecnie piosenkarka świata nie ma wprawdzie żadnych doświadczeń w branży filmowej, ale hollywoodzkie koncerny już od dawna zainteresowane są jej talentem i nietypowym stylem. MGM zwerbowało Eilish, szykując dwudziesty piąty film o przygodach Jamesa Bonda. W efekcie nagrano piosenkę tytułową, „No Time to Die”, która w Polsce pokryła się platyną.

Biografia Peggy Lee – wokalistka zainspirowała Billie Eilish i Madonnę

Peggy Lee (właściwie Norma Deloris Egstrom) zmarła w 2002 roku. Pozostawiła po sobie dziesiątki klasycznych albumów, ponad dwieście siedemdziesiąt własnych kompozycji i kilka hitowych singli. Największym szlagierem okazał się „Fever”, przez amerykańskie radio publiczne (National Public Radio) określony jako prowokujący i zmysłowy, niemożliwy do podrobienia. Nagranie dotarło do pierwszej dziesiątki list przebojów w USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Holandii.

Lee była jedną z najważniejszych artystek epoki big bandu i jazzu, pomogła spopularyzować takie gatunki, jak rock and roll czy country. Gościła na jednej scenie z Bingiem Crosbym, Quincym Jonesem i Paulem McCartneyem. Była też aktorką; nominowano ją do Oscara za rolę w musicalu „Pete Kelly’s Blues” (1955).

billie eilish
Peggy Lee w 1950. Foto Prime News: Wikimedia Commons

Lee zainspirowała rzeszę młodszych wokalistek – tak naprawdę całe pokolenia. Madonna i Rita Moreno przyznają, że wzorowały się na słynnej piosenkarce jazzowej. Podobnie Eilish, która w 2020 roku pojawiła się na gali honorującej setne urodziny artystki, organizowanej przez The Grammy Museum.

Doborowe towarzystwo

Todd Haynes i Michelle Williams współpracowali łącznie przy pięciu projektach. Jeden z nich, „I’m Not There. Gdzie indziej jestem”, też był muzyczną biografią (filmowym portretem Boba Dylana). Jedną z najszerzej znanych ról w aktorskim emploi Williams pozostaje natomiast Marilyn Monroe w nominowanym do Złotego Globu „Moim tygodniu z Marilyn”. Ona grała więc ikonę popkultury i wie, jakie to wyzwanie; on udowodnił, że ma wystarczająco wyczucia i empatii, by udźwignąć kolejną filmową biografię.

Co więcej, Williams dostała za „Mój tydzień z Marilyn” nominację do Oscara, a Haynesa za reżyserię „I’m Not There” wyróżniono Nagrodą Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji.

Biografia Peggy Lee – Lata przygotowań

Biografia Peggy Lee znajdowała się na hollywoodzkim celowniku od lat. W 2010 roku portale filmowe płonęły w niedowierzaniu, że nad losem zmarłej artystki pochyli się Nora Ephron – ekspertka od komedii romantycznych. Jako potencjalną kandydatkę do roli głównej wskazywano wtedy Reese Witherspoon, świeżo po sukcesie „Spaceru po linie”, choć wciąż najbardziej kojarzoną jako „Legalną blondynkę”. Teraz Witherspoon ma szansę na współpracę z Haynesem, ale nie jako aktorka. Według plotek wyprodukuje film wraz z Markiem Plattem, Pamelą Koffler i Christine Vachon. Dwie ostatnie maczały niedawno palce w thrillerze biograficznym „Shirley”, który poświęcono pisarce Shirley Jackson.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji