Rynek oferuje szeroką gamę materacy, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i jest zaprojektowany z myślą o spełnieniu różnych potrzeb i preferencji. Wielość opcji może wręcz przytłaczać. Ale nie martw się! Pomożemy! W tym artykule przyjrzymy się głównym typom materacy, aby pomóc Ci zrozumieć ich cechy i znaleźć ten, który w najwyższym stopniu odpowiada Twoim oczekiwaniom. Jeśli chcesz, aby zakup materaca był świadomy i dobrze przemyślany, koniecznie skorzystaj z naszego poradnika!
Rodzaje materacy
Jeśli chodzi o rodzaj wewnętrznego wkładu, wyróżnić można następujące materace:
Materace sprężynowe (kieszeniowe) – to bardzo popularne wśród konsumentów materace, których rdzeń utworzony jest z metalowych sprężyn pakowanych indywidualnie w materiałowe woreczki (kieszonki). Każda sprężyna pracuje niezależnie, co pozwala na lepsze dopasowanie materaca do kształtu ciała i minimalizuje przenoszenie ruchów – gdy jedna osoba się porusza, druga w mniejszym stopniu odczuwa drgania. Dla uzyskania komfortowego podłoża do spania sprężyny są obłożone piankami. Konstrukcja materaca jest przewiewna, co ułatwia odprowadzanie wilgoci i zapobiega rozwojowi bakterii oraz roztoczy.
Materace piankowe – są wykonane z jednego lub kilku rodzajów pianki poliuretanowej, m.in, pianki z pamięcią kształtu (memory foam), pianki wysokoelastycznej (HR foam). Pianki, dzięki swojej elastyczności, mają zdolność dopasowywania się do budowy anatomicznej użytkownika, co przyczynia się do równomiernego rozłożenia ciężaru i zmniejszenia punktów ucisku.
Mają też właściwości izolacji ruchu, dzięki czemu ruch jednej osoby nie jest odczuwalny przez drugą osobę śpiącą na tym samym materacu. Jest to duża zaleta dla par, zwłaszcza jeśli jedna osoba ma tendencję do częstego wstawania w nocy. W zależności od gęstości pianki materace te mają różne stopnie twardości. W przeciwieństwie do sprężynowych nadają się do użytkowania ze stelażami regulowanymi.
Materace lateksowe – cenione są w szczególności przez osoby pragnące naturalnego, trwałego i komfortowego podłoża do spania. Tworzący je lateks jest produktem naturalnym pozyskiwanym z soku kauczukowca, chociaż dostępne są również wersje syntetyczne lub mieszanki naturalnych i syntetycznych komponentów.
Zalety materacy lateksowych wynikają zarówno z właściwości materiału, jak i technologii produkcji. To materace bardzo elastyczne. Reagują na nacisk w sposób, który zapewnia dobre wsparcie dla ciała, pomagając w utrzymaniu prawidłowej postawy podczas snu. Wyjątkowym atutem lateksu jest jego hipoalergiczność.
Naturalna odporność na roztocza kurzu i pleśń czyni materace lateksowe dobrym wyborem dla osób wrażliwych na różnego rodzaju alergeny. Dzięki zastosowaniu specjalnej perforacji lateks przepuszcza powietrze, co sprzyja utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała podczas snu. Ponadto materace lateksowe słyną z długiej żywotności. Są odporne na odkształcenia i zachowują swoje właściwości nawet po wielu latach użytkowania.
Materace hybrydowe – to materace o złożonej, zaawansowanej budowie dla osób szukających wysokiej jakości snu. Posiadają warstwę sprężyn w technologii kieszonkowej oraz kilka różnych warstw pianek, łącząc w sobie zalety materacy kieszeniowych i piankowych. Oferują znakomite wsparcie kręgosłupa, komfort odpoczynku, przewiewność i trwałość. W zależności od zastosowanych materiałów (ich rodzaju i proporcji) mogą odpowiadać na nieco inne potrzeby.
Szczególnym rodzajem materacy są materace nawierzchniowe, zwane też nakładkami lub topperami. Stanowią one dodatkową warstwę, którą kładzie się na istniejącą powierzchnię do spania w celu zwiększenia komfortu, dostosowania twardości lub wyrównania podłoża. Toppery są zazwyczaj wykonane z pianki (przeważnie termoelastycznej) lub lateksu.
Szeroką ofertę materacy do łóżek znajdziesz na https://www.panmaterac.pl/materace-38
Innowacyjne rozwiązania stosowane w materacach
Producenci materacy stale wprowadzają nowe rozwiązania w zakresie materiałów i technologii, które mają na celu zwiększenie komfortu snu i poprawę zdrowia użytkowników.
Coraz więcej firm wytwarzających materace skupia się na ekologicznych materiałach. Do produkcji używa się, np. naturalnego lateksu czy włókien kokosowych. Pianki wzbogacane są naturalnymi olejkami, jak olejek rycynowy, sojowy czy lawendowy, a także ekstraktami z ziół. Pokrowce powstają z naturalnych materiałów, np. wełny, lnu, bawełny organicznej pochodzącej z ekologicznych upraw.
W nowoczesnych materacach wyodrębnia się strefy twardości, aby podłoże lepiej dopasowywało się do różnych partii sylwetki użytkownika. Taki podział pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała podczas snu.
W odpowiedzi na problemy z przegrzewaniem się w nocy powstają materace wyposażone w technologie chłodzące. Mogą to być materace z piankami żelowymi, warstwami przewiewnymi lub specjalnymi tkaninami pokrowców, które pomagają regulować temperaturę ciała.
Dla utrzymania czystości i higieny stosowane są powłoki probiotyczne lub z dodatkiem srebra koloidalnego, które mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.
Materace dla najmłodszych
Szczególnym rodzajem materacy są również materace dla niemowląt i dzieci. I wcale nie chodzi tu jedynie o rozmiary dopasowane do mniejszych dziecięcych łóżeczek. Materace dla dzieci mają za zadanie zapewnić najmłodszym użytkownikom wsparcie dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju. Konieczne jest też uwzględnienie specyficznych potrzeb związanych z bezpieczeństwem. Materace dla najmłodszych muszą być wytwarzane zgodnie z normami bezpieczeństwa produktów dla dzieci.
Jak wybrać odpowiedni materac?
Wybór materaca to decyzja, która ma znaczący wpływ na jakość snu i zdrowie. Aby podjąć najlepszą decyzję, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Po pierwsze, trzeba uwzględnić swoją wagę. Im większa masa ciała, tym twardszy powinien być materac. Dopasowany do wagi materac zapewni lepsze wsparcie i nie odkształci się zbyt szybko.
Konieczne jest także uwzględnienie swojego wzrostu. Przy jednakowej wadze siła nacisku na podłoże inaczej rozkłada się w przypadku osoby wysokiej, inaczej w przypadku niskiej. Drugim ważnym kryterium wyboru są ewentualne problemy zdrowotne jak bóle pleców czy alergie. Osoby, które łatwo się przegrzewają, mogą rozważyć materace z technologią chłodzenia (np. pianką żelową).
Dla par współdzielących łóżko ważne jest, aby wybrać materac, który minimalizuje transfer ruchu. Ostatecznie wybór jest podyktowany także budżetem, jakim dysponujemy. Ceny materacy mogą się znacząco różnić. Ważne jest, aby znaleźć najlepszy materac w obrębie swojego budżetu, pamiętając, że jakość snu to inwestycja w zdrowie.
Przed zakupem najlepiej przetestować różne typy materacy, aby ocenić, który z nich ma optymalną twardość, odpowiednio podpiera sylwetkę itd. Salony z materacami oferują pomoc wykwalifikowanych sprzedawców, którzy doradzą w wyborze idealnego modelu. Dzięki temu spośród mnóstwa wariantów łatwiej wybierzesz odpowiadający Twoim potrzebom.
Sprawdź także: Ekspres kolbowy – co warto wiedzieć przed zakupem?