Jak wybrać czajnik elektryczny, by móc w pełni cieszyć się jego funkcjonalnością? Wbrew pozorom czajniki różnią się między sobą wieloma detalami. Zobacz, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę.
Najważniejsze cechy czajnika – na to musisz zwrócić uwagę przy zakupie
Wszystkie czajniki elektryczne mają kilka cech wspólnych, które decydują o ich funkcjonalności. Na komfort użytkowania zwykle wpływają niuanse, dlatego przy zakupie czajnika musisz sprawdzić:
– Jaki rodzaj wskaźnika ilości wody został zastosowany w konkretnym modelu – zdecydowanie wygodniejszy jest ten z widoczną z zewnątrz podziałką niż ukryty wewnątrz.
– Jaka jest pojemność czajnika – to prawda, że w dużym też można zagotować małą ilość wody, ale czy na pewno jednej osobie potrzebny jest dwulitrowy czajnik? Te duże zazwyczaj są droższe, warto więc rozsądnie podejść do wyboru.
– Jaki rodzaj grzałki zastosowano w czajniku – grzałka spiralna to nieco archaiczne rozwiązanie i powoli się od niego odchodzi na rzecz obrotowych płyt grzejnych. Grzałka spiralna wymusza konkretne ustawienie czajnika przy odstawianiu go na podstawę, także czyszczenie jest znacznie utrudnione. Obrotowa podstawa to wygoda zarówno dla osób prawo, jak i lewo ręcznych, a mycie czajnika trwa tylko kilka minut.
– Czy czajnik ma zabezpieczenie na wypadek braku wody – każdemu może się zdarzyć przez nieuwagę włączyć pusty czajnik. W dobrym czajniku zadziała automatyczny wyłącznik i nie dojdzie do spalenia go.
Czy warto kierować się wyglądem przy wyborze czajnika?
Co prawda to nie wygląd decyduje o funkcjonalności czajnika i wygodzie użytkowania, niemniej nie da się nie zauważyć, że czajnik jest elementem wystroju kuchni. Nie chowamy go, gdy jest niepotrzebny. Zajmuje jedno z honorowych miejsc na kuchennym blacie. I właśnie dlatego warto się postarać, by wygląd czajnika dobrze korespondował ze stylem kuchni.
Nie powinno to być trudne, bo projektanci przedmiotów użytkowych, w tym czajników, chętnie czerpią z różnych stylów wnętrzarskich przy tworzeniu nowych modeli. Czajniki bezprzewodowe są tego bardzo dobrym przykładem. Znajdziemy tu zarówno klasyczne modele, jak i czajniki szklane oraz inspirowane bardzo nowoczesnym wzornictwem. Bez trudu uda się dobrać czajnik zarówno do kuchni rustykalnej, jak i awangardowej.
Funkcje dodatkowe – nie są niezbędne, ale bardzo przydatne
O tym, że czajnik służy do gotowania wody, nikogo nie trzeba przekonywać. Przywykliśmy, że za pomocą czajnika możemy doprowadzić wodę do wrzenia. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że nowoczesnej czajniki potrafią więcej.
Wybór temperatury wody to funkcja, którą pokochają przede wszystkim miłośnicy parzenia herbat zgodnie z zaleceniami producentów. O ile czarną herbatę faktycznie zalewa się wrzątkiem, to inne herbaty wymagają niższych temperatur z zakresu 70 – 85°C. Mało kto ma w domu termometr i może sobie sprawdzić, czy woda dostatecznie ostygła. Możliwość ustawienia temperatury wody docenią nie tylko fani herbat z całego świata, ale też kucharze. W niektórych przepisać kulinarnych pojawiają się zalecenia, by do potrawy dodać wody o określonej temperaturze.
Nowoczesne czajniki nie tylko podgrzewają wodę do wybranej temperatury, ale też potrafią ją utrzymać. To z kolei wygoda dla osób, którym zawsze się spieszy. Nie muszą czekać na ciepłą wodę, to woda czeka na nie.