Ulica Strachu – część 1: 1994

Zwiastun filmu “Ulica Strachu – część 1: 1994”, a w nim Maya Hawke ze “Stranger Things”

Już 2 lipca w serwisie Netflix debiutuje pierwsza odsłona trylogii Ulica Strachu. Na youtube’owym kanale giganta streamingowego pojawił się właśnie pełny, półtoraminutowy zwiastun filmu, którego pełny tytuł to Ulica Strachu – część 1: 1994. Klip zapowiada dużo fluorescencyjnej, krwawej i metafikcyjnej rozrywki.

Przypomnijmy: w lipcu na Netfliksie królują horrory. Na platformie pojawi się trylogia Ulica Strachu, której pozostałe części (1978, 1666) widzowie poznają w kolejnych tygodniach – 9 i 16 lipca. Wszystkie trzy filmy grozy zrealizowała reżyserka o polsko brzmiącym nazwisku, Leigh Janiak – autorka Miesiąca miodowego (2014).

Ulica Strachu – część 1: 1994. Oficjalny zwiastun

Filmy z serii Ulica Strachu stanowią adaptację powieści R.L. Stine’a – tego samego, którego Gęsia skórka sprzedała się w nakładzie ponad 400 mln egzemplarzy na całym świecie i została przetłumaczona na trzydzieści dwa języki. Ulica strachu – część 1: 1994 to więc młodzieżowy horror, ale utrzymany jest raczej w stylu modnych dwadzieścia pięć lat temu teen slasherów. Organizacja MPAA przyznała mu kategorię wiekową “R” (nie dla widzów poniżej siedemnastu lat), między innymi za sceny krwawej przemocy.

W zwiastunie wykorzystany został industrial-rockowy kawałek “More Human Than Human” zespołu White Zombie, którego liderem był Rob  Zombie. Z trailera łatwo można wywnioskować, że twórcy filmu uderzają w nutę nostalgii, a segment 1994 niewiele będzie się różnił od slasherów jak Krzyk czy Koszmar minionego lata.

Co ciekawe innym popularnym teen slasherem z lat dziewięćdziesiątych były Ulice strachu – w liczbie mnogiej. Horror, oryginalnie zatytułowany Urban Legend, doczekał się dwóch sequeli i zdobył swoich widzów także w Polsce. Trylogia Janiak nie ma z tą serią nic wspólnego, a podobieństwo tytułów jest przypadkowe.

Ulica Strachu – część 1: 1994. Pierwsza odsłona trylogii Netflixa

W pierwszej odsłonie Ulicy Strachu Netfliksa grupa nastolatków z Shadyside w stanie Ohio odkrywa, że liczne tragedie, które nawiedzały ich miasteczko na przestrzeni lat, wcale nie były incydentami. Młodzi stają się celem tajemniczego zabójcy w masce. W filmie w roli nastoletniej Heather pojawia się Maya Hawke – córka Umy Thurman i Ethana Hawke’a, znana jako Robin Buckley z trzeciego sezonu Stranger Things. Inne postaci grają między innymi Gillian Jacobs, Charlene Amoia, Benjamin Flores Jr., Fred Hechinger, Ashley Zukerman, Kiana Madeira, Jordana Spiro i Olivia Welch.

Reżyserka Leigh Janiak pracowała też przy takich serialach, jak Krzyk, Outcast: Opętanie i Panic. W oficjalnym oświadczeniu prasowym 41-latka przyznała:

— Byłam niezwykle podekscytowana, że dzięki Ulicy Strachu będę mogła złożyć hołd najlepszym czasom horroru. Nie tylko jako reżyserka, ale też zwykła fanka kina. W odsłonie 1994 nawiązujemy przede wszystkim do Krzyku Cravena, który uważam za jeden z najbystrzejszych filmów w historii. W kolejnej części, 1978, przyglądam się złotej erze slasherów – tytułom jak Piątek, trzynastego, Halloween, Koszmar z ulicy Wiązów. Odsłonę 1666 zainspirował film Terrence’a Malicka Podróż do Nowej Ziemi, w którym piękny świat staje się zgniły.

Total
11
Reakcji