Indyjska odmiana koronawirusa w Polsce
Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia poinformował, że indyjską odmianę koronawirusa stwierdzono w Polsce już u 16 osób. Dwa zakażenia dotyczą członków rodziny polskiego dyplomaty, przetransportowanego kilka dni temu z Indii. Kolejne to siostry zakonne, które miały kontakt z osobą zakażoną indyjską odmianą Covid-19.
Szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego obecny podczas konferencji wskazał, że wykryte przypadki pochodzą z dwóch ognisk. Jedno z nich zlokalizowane jest w zakonie w Zambrowie, gdzie do zakażenia doszło poprzez kontakt sióstr z osobą zakażoną indyjską odmianą koronawirusa. Drugie – także w zakonie – w Katowicach, gdzie na 27 przypadków Covid-19 cztery z nich to właśnie odmiana indyjska.
Obowiązkowa kwarantanna dla podróżujących
Adam Niedzielski wskazał, że z uwagi na ryzyko i zagrożenie nowymi mutacjami powołano przy resorcie zdrowia specjalny zespół, którego zadaniem będzie „śledzenie mutacji”.
– Wciąż musimy być przygotowani do kolejnej fali, o ile nowe mutacje nie znajdą się w zakresie ochrony szczepień. Jednym z głównych wysiłków i wyzwań będzie stworzenie skutecznego mechanizmu śledzenia mutacji wirusa w Polsce – powiedział Niedzielski.
Szef resortu zdrowia dodał jednocześnie, że niezbędne jest wprowadzenie zmian na granicach dla osób przybywających do kraju z trzech państw. Będą one musiały przejść obowiązkową 7-dniową kwarantannę. Dopiero po tym czasie będą mogły wykonać test.
Chodzi tutaj o przyjeżdżających do Polski z Brazylii, Indii, i RPA. Osoby te nie będą miały możliwości zwolnienia na podstawie samego testu na obecność Covid-19. Jak zauważył szef resortu zdrowia osoba, która przyjechała do Polski z Indii, miała wykonany test na obecność SARS-CoV-2, a wynik był negatywny.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 2296 przypadkach zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło 6 osób. Kolejne 22 z powodu chorób współistniejących.