Kilka dni temu Urząd Patentowy (UP) poinformował, że PKO Bank Polski otrzymał rejestrację kilku znaków słowno-graficznych dotyczących kryptowaluty o nazwie PLCOIN. Bank informuje przy tym, że sama ich rejestracja nie oznacza, że na pewno zostaną one wykorzystane.
PLCOIN – PKO BP rejestruje markę kryptowaluty
Kilka dni temu Urząd Patentowy RP poinformował, że PKO Bank Polski dokonał rejestracji znaków towarowych do marki kryptowaluty PLCOIN. Urząd wskazał jednocześnie, że znaki towarowe, prawa autorskie czy patenty, mogą być chronione i przenoszone za pomocą technologii blockchain. „Coraz więcej czynności może być zarządzane w tańszy, efektywniejszy, zdecentralizowany i bezpieczniejszy sposób za pomocą protokołu blockchain. Popularnością cieszą się chociażby tokeny NFT” – napisał Urząd w mediach społecznościowych.
UP zauważył także, że w wielu krajach świata są już prowadzone projekty pilotażowe, w których blockchain jest wykorzystywany. Obejmują m.in. głosowanie elektroniczne, licencje, paszporty, rejestry karne czy orzeczenia sądowe. Dzięki technologii blockchain można prowadzić także rejestry podatkowe oraz sprawdzić tożsamość cyfrową.
Zdaniem Urzędu Patentowego kolejnym przykładem obszarów, w których blockchain jest powoli wykorzystywany, jest rynek walutowy. „Jeszcze niedawno kryptowaluty postrzegane były jako fanaberia, dziś są ważnym tematem rozmów w największych gospodarkach świata. Na blockchainowym gruncie wyrastają fundamentalne systemy i biznes, a rządy i banki (także centralne) starają się regulować rynek walutowy i uczestniczyć w tej rewolucji technologicznej ” – czytamy w opublikowanej widomości Urzędu Patentowego.
Czy Polska szykuje własną kryptowalutę PLCOIN?
W czwartkowym wpisie Urząd Patentowy zauważa jednocześnie, że aktualnie w Polsce żadna “ze znaczących” instytucji finansowych, ani publicznych, nie rozpoczęła jeszcze oficjalnych prac nad wykorzystaniem technologii blockchain. Drzwi ku temu może otworzyć jednak dokonana właśnie rejestracja znaków towarowych przez PKO BP. „Właśnie największy polski bank – PKO BP otrzymał w Urzędzie Patentowym RP rejestrację kilku słowno-graficznych znaków towarowych dot. kryptowaluty Nazywa się PLCOIN” – poinformował Urząd m.in. w mediach społecznościowych.
Urząd przypomniał także, że już dwa lata temu Politechnika Warszawska oraz PKO BP otrzymali od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) 6 milionów dofinansowania na badania związane z technologią blockchain. Dotyczyć miały m.in. zbadania możliwości emisji i obrotu tokenami oraz oferowania usług wykorzystujących smart kontrakty.
Co ciekawe, na pytanie Polskiej Agencji Prasowej, czy zastrzeżenie znaku towarowego PLCOIN przez PKO Bank polski zonacza, że instytucja pracuje już nad własną kryptowalutą, bank uznał, że chodzi wyłącznie o zabezpieczenie nazw kojarzących się ze złotym i “kryptomonetą”. Jak podała dalej Interia, Szymon Pinderak z biura prasowego PKO BP poinformował PAP, że bank już od kilku lat realizuje projekty wykorzystujące blockchain. “Już w 2018 roku, jako pierwsza polska instytucja finansowa z sukcesem wdrożyliśmy komercyjne rozwiązanie oparte na tej technologii”.
Pinderak dodał także, że PKO BP będąc liderem technologicznym sektora bankowego w Polsce, bank musi odpowiednio wcześniej reagować na panujące i nadchodzące trendy na tym gruncie. „Rejestracja znaku oraz nazwy PLCOIN jest jednym z wielu działań wyprzedzających, które podjęliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Zastrzeżenie praw do marki nie oznacza jednak, że na pewno zostanie ona przez nas wykorzystana” – zaznaczył pracownik biura prasowego PKO Banku Polskiego.