kiedy szczepienia w zakładach pracy

Szczepienia w zakładach pracy. Nowe informacje

Szczepienia w zakładach pracy miałyby ruszyć już w połowie maja – mówił kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki. Dziś do kwestii szczepień u przedsiębiorców odniósł się także wicepremier Jarosław Gowin, który przekonuje, że pilotaż szczepień może ruszyć nieco szybciej.

Szczepienia w zakładach pracy są jednym z elementów Narodowego Programu Szczepień. W pilotażu udział ma wziąć 8 podmiotów, a pierwsze szczepienia u przedsiębiorców mogłyby ruszyć już 10 maja.

Kiedy szczepienia w zakładach pracy?

Szef resortu rozwoju, pracy i technologii poinformował, że szczepienia w zakładach pracy mogą ruszyć najpóźniej do 10 maja. Firmy są już gotowe, niezbędne jest jednak jeszcze unormowanie prawne.

– Zakładam, że najdalej do 10 maja ruszymy masowo z akcją szczepień we wszystkich zakładach pracy, które spełniają wymogi programu dotyczącego pilotażu szczepień – oznajmił Jarosław Gowin.

Gowin poinformował, że w związku z planowanym pilotażem szczepień w zakładach pracy odbyły się już konsultacje z “czołowymi organizacjami biznesowymi” w Polsce. – Razem z przedsiębiorcami zamierzamy zorganizować wielką akcję szczepień w zakładach pracy – zapowiedział dziś wicepremier Jarosław Gowin.

 

W pilotażowych szczepieniach w zakładach pracy udział weźmie łącznie 8 firm. 4 z nich to spółki Skarbu Państwa, kolejne cztery to firmy prywatne.

Szef MRPiT dodał także, że w jego ocenie wszelkie wymogi prawne i sanitarne mogą zostać określone w rozporządzeniu Rady Ministrów, dzięki czemu nie trzeba będzie przechodzić “żmudnej drogi w parlamencie”. To – zdaniem Gowina – wydłużyłoby niepotrzebnie termin pilotażu szczepień w zakładach pracy. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest bowiem na połowę maja.

Szczepienia w zakładach pracy. Wybór szczepionki wykluczony

– Podczas konsultacji społecznych, które objęły wszystkich członków Rady Dialogu Społecznego w ogromnej mierze uwagi, postulaty przedsiębiorców pokrywały się z uwagami i postulatami związkowców – mówił szef resortu rozwoju.

Dodał także, że uwzględnione zostały “niemal wszystkie postulaty strony społecznej” – prócz jednego. Podczas szczepień w zakładach pracy nie będzie możliwości wyboru szczepionki. Zdaniem Gowina taka możliwość spowolniłaby proces szczepień.

Czytaj także: Na Litwie wykryto nowy wariant koronawirusa

Wicepremier oznajmił także, że rząd nie przewiduje możliwości wdrożenia szczepień w mniejszych firmach z uwagi na względy logistyczne.

Nie wiadomo jednak, która ze szczepionek zostanie dopuszczona do szczepień w zakładach pracy. Więcej informacji w tej sprawie ma zostać przekazanych już za kilka dni.

Czytaj także
Total
0
Reakcji