wyciek danych facebook

Dane osobowe ponad pół miliarda użytkowników Facebook trafiły na forum hakerskie

Potężny wyciek danych z Facebook. Poszkodowanych ponad pół miliarda użytkowników. Do sieci wyciekły m.in. numery telefonów, adresy e-mail, dane personalne i adresy zamieszkania. Dane trafiły na forum hakerskie.

W sobotę 3 kwietnia na jednym z hakerskich forów pojawiła się ogromna baza danych facebookowych kont. Dane zawierały nazwiska, numery telefonów, adresy zamieszkania oraz konta mailowe użytkowników platformy.

Wyciek danych Facebook. Ponad pół miliarda kont na forum hakerskim

O ogromnym wycieku wrażliwych danych z Facebook jako pierwszy (bądź jeden z pierwszych – wersji jest już kilka) poinformował specjalista ds. cyberbezpieczeństwa Alon Gal, który we wpisie na Twitterze przedstawił zrzuty z ekranu forum.

– Wszystkie 533 000 000 rekordów na Facebooku właśnie wyciekło za darmo. Oznacza to, że jeśli masz konto na Facebooku, jest bardzo prawdopodobne, że numer telefonu użyty do tego konta wyciekł. Nie widziałem jeszcze Facebooka, który przyznałby się do absolutnego zaniedbania Twoich danych – napisał Gal na Twitterze.

Dane dotyczą użytkowników Facebook ze 106 krajów. Jest oczywiście także Polska i dostęp do danych około 2,6 mln rodzimych użytkowników.

Facebook: To stare dane

Jak się jednak okazuje, dane udostępnione na forum nie pochodzą z “nowego wycieku”, a tego, który miał miejsce w 2019 r. Poinformował o tym m.in. Business Insider (USA), który porównał częściowe rekordy.

Do sprawy odniósł się także sam Facebook, którego rzecznik prasowy napisał, że są to  “stare dane, o których  informowano już w 2019 r. Znaleźliśmy i naprawiliśmy ten problem w sierpniu 2019 r.” – oświadczył w komunikacie, na który powołuje się Bloomberg.

Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News, aby być zawsze na bieżąco

Czytaj także
Total
0
Reakcji