od kiedy widzenia w zakładach karnych 2021

Więzienia luzują obostrzenia. Już niedługo możliwe widzenia w zakładach karnych

Służba więzienna poinformowała dziś w komunikacie o przywróceniu widzeń osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych w całym kraju. Są jednak pewne warunki. Od kiedy widzenia w zk będą możliwe?

Z uwagi na sytuację epidemiczną na jesieni ubiegłego roku służba więzienna wstrzymała możliwość odwiedzania osadzonych w zakładach karnych całego kraju. Do połowy października 2020 r. widzenia w więzieniach możliwe były zaś wyłącznie w ścisłym reżimie sanitarnym. Zarówno osadzeni, jak i odwiedzający musieli nosić maseczki i rękawiczki, często dzieliła ich pleksi.

W związku ze znacznymi spadkami zakażeń i stopniowym luzowaniem obostrzeń w całym kraju, widzenia w zakładach karnych zostaną przywrócone już za kilka tygodni. Wcześniej ruszyć ma obowiązkowa rejestracja.

Od kiedy widzenia w zakładach karnych (2021 r.)?

Zgodnie z informacjami, które przekazała dziś w komunikacie służba więzienna, aktualnie w zakładach karnych w całej Polsce zakażonych koronawirusem osadzonych jest jedynie 0,14 proc. Pokreślono, że jest to kilkukrotnie mniej, niż w innych krajach unijnych. Służba więzienna w swym komunikacie wskazała co prawda wyłącznie państwa wchodzące w skład Grupy Wyszehradzkiej, jednak na tle Czech (0,85 proc), Słowacji (0,46 proc), Węgier (0,42 proc.) Polska faktycznie wypada bardzo dobrze.

W związku z tym, po dokładnej analizie sytuacji pandemicznej w zakładach karnych, służba więzienna postanowiła zarekomendować dyrektorom więzień wznowienie widzeń osadzonych z najbliższymi od 1 czerwca 2021 r.

Od dawna apelowały o to m.in. rodziny osadzonych, które zorganizowały akcję “Prawo do widzeń”. Udział wzięło w niej około 5 tys. osób.

Widzenia w więzieniach 2021 – warunki

Przywrócenie widzeń w zakładach karnych na podstawie art. 247 kodeksu karnego wykonawczego obwarowane będzie dodatkowymi warunkami. Pierwszym z nich jest konieczność rejestracji. Ta możliwa będzie od 24 maja 2021 r. W widzeniu uczestniczyć będzie mogła wyłącznie jednak osoba. Podczas widzenia obowiązywać ma bezwzględny nakaz zasłaniania nosa i ust.

Widzenie z osadzonym odbywać może się wyłącznie w ustalonych wcześniej godzinach, a czas widzenia nie może przekroczyć jednej godziny.

Służba więzienna informuje dziś także, że od 1 lipca planowane jest dopuszczenie większej ilości odwiedzających, w tym także osób nieletnich. Szczegółowe informacje dotyczące widzeń w danym zakładzie karnym pojawiać się mają na stronach tych zakładów i aresztów śledczych.

Czytaj także: Chrzest ogniem – fakty o filmie. Rzekomy morderca kontra bezwzględne prawo

Czytaj także
Total
0
Reakcji