strefa żółta

Mały lockdown. Od soboty cała Polska w strefie żółtej

Od soboty cały kraj w strefie żółtej. “Chcemy zastosować nową strategię w walce z koronawirusem. Zbliżoną do tej, którą wdrożyliśmy kilka miesięcy temu.” Premier i Minister Zdrowia zapowiadają nową strategię w walce z koronawirusem. Czy to już kolejny lockdown?

Od soboty strefa żółta w całym kraju

Od 10 października cały kraj zostanie objęty strefą żółtą – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. Decyzja o wprowadzeniu obostrzeń w całej Polsce podyktowana jest znacznymi wzrostami zachorowań na SARS-CoV-2. Tylko dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4280 nowych przypadkach. 76 osób zmarło.

– Mija siedem miesięcy, odkąd wdrożyliśmy pierwsze obostrzenia, które pomogły nam w walce z pandemią. Teraz musimy zmierzyć się z nią w sposób kategoryczny. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć strefę żółtą na teren całego kraju – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier kilkukrotnie podkreślił, że natychmiastowe działania podjęte wiosną br. zaowocowały “uratowaniem gospodarki” i zmniejszaniem się ilości zachorowań.

– Za nami czas dużych wyrzeczeń. Wtedy zadziałaliśmy błyskawicznie. Uratowaliśmy gospodarkę w sposób bardzo widoczny. Potwierdzają to dane KE dotyczące recesji w Polsce. Czas wyrzeczeń, czas rygorów był potrzebny. Uratowaliśmy 3 miliony miejsc pracy dzięki tarczy antykryzysowej. […] Nie możemy zmarnować tych doświadczeń.

Restrykcje w całej Polsce

W związku z tym od soboty na terenie całego kraju będą obowiązywały restrykcje, które aktualnie dotyczą stref żółtych. Będą to m.in. nakaz noszenia maseczek, zmniejszona ilość gości na imprezach, czy restrykcje związane z ilością klientów w restauracjach.

Morawiecki poinformował także, że w sobotę zostaną przedłożone wszystkie obostrzenia, nad którymi wciąż pracuje zarówno rząd, jak i Ministerstwo Zdrowia. Nie wykluczone zatem, że na terenie całej Polski pojawiają się dodatkowe restrykcje.

Strefy czerwone będą aktualizowane

Na konferencji podano także informację dotyczącą stref czerwonych, czyli tych regionów kraju, w których sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza. Zgodnie z zapowiedziami strefy czerwone będą na bieżąco aktualizowane, a nowa mapa koronawirusa będzie publikowana co sobotę.

Restrykcje w strefach czerwonych

Pełna lista restrykcji wprowadzonych w strefach czerwonych dostępna jest pod tym linkiem. Jednym z nowych i szeroko komentowanych obostrzeń jest “godzina policyjna” dla restauracji i barów. Te mogą być czynne bowiem jedynie w godzinach 6:00 – 22:00.

MDK

Total
0
Reakcji