Czy będzie wsparcie dla firm z innych branż? Stanowisko Ministerstwa Rozwoju

Tarcza Branżowa wspiera przedsiębiorców z 50 kodów PKD. Co jednak z innymi branżami, które wciąż cierpią w wyniku pandemii?

Czy będzie wsparcie dla firm COVID 2021 r. niezależne od kodów PKD? Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wydało dziś komunikat, w którym przedstawiono stanowisko resortu w sprawie wsparcia przedsiębiorców z innych branż niż objęte Tarczą Branżową. Szczegóły poniżej.


Tematy w artykule: Wsparcie dla firm COVID 2021, wsparcie dla przedsiębiorców 2021, Tarcza Branżowa, Tarcza Antykryzysowa.


Coraz więcej grup i środowisk przedsiębiorców z całej Polski, ale także Rzecznik MŚP od miesięcy postulują, aby rząd kierował pomoc publiczną w ramach Tarczy Antykryzysowej do wszystkich poszkodowanych z pominięciem kryterium, którym jest kod PKD. Tzw. Tarcza Branżowa, a konkretniej uzależnianie wsparcia od kodu PKD nie jest – o czym informują przedsiębiorcy – pozbawione wad i często realnie poszkodowani przedsiębiorcy pozostają bez żadnej pomocy.

Czytaj także: Siłownie zmieniły kody PKD i działały „legalnie” 

Właściciele firm oczekują bowiem wsparcia z pominięciem kodów PKD, a ewentualnym uzależnieniem go od wyższego spadku obrotów. Dziś swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił resort podległy Jarosławowi Gowinowi.

Wsparcie dla firm COVID 2021 – Stanowisko Ministerstwa Rozwoju

W opublikowanym 15 marca komunikacie władze resortu rozwoju wskazały, że w ciągu ostatniego roku do przedsiębiorców popłynęły środki, o wartości 9 proc. PKB. Pomoc adresowana do właścicieli firm prekroczyła zaś wartość 200 mld zł, dzięki czemu udało się uratować blisko 7 mln miejsc pracy.

Ministerstwo zauważyło także, że w samym 2020 r. na wsparcie dla firm w ramach tzw. Tarczy Branżowej przeznaczono już blisko 50 mld zł.

Sprawdź także

W ocenie resortu Jarosława Gowina polska gospodarka jest bardziej odporna na pandemię niż większość krajów unijnych. Przed nami są tylko Irlandia i Litwa. – wskazano w komunikacie. Jak przekonuje ministerstwo, powołując się na dane Eurostatu, „jesteśmy obecnie na pierwszym miejscu wśród krajów UE z najniższą stopą bezrobocia”, a jako jeden z nielicznych krajów w UE, Polska ma szansę osiągnąć 3,5 proc. wzrost PKN jeszcze w tym roku.

Tarcza Antykryzysowa. Czy będzie wsparcie dla firm z innych branż?

Odnosząc się do postulatów kierowanych ze strony środowisk przedsiębiorców dotyczących zrezygnowania z kryterium kodów PKD, z jednoczesnym zaostrzeniem kryterium spadków obrotów Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii uznało, że jest on „bezzasadny”. Jak uznał bowiem resort Jarosława Gowina, spełnienie tych postulatów utrudniłoby „precyzyjne dotarcie z pomocą do tych przedsiębiorców, których sytuację pogorszył koronawirus, a nie np. cykl koniunkturalny czy wahania sezonowe” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: Premier deklaruje pełne umorzenie subwencji PFR

– Przyznawanie pomocy jedynie na podstawie wspomnianego kryterium oznaczałoby ogromne wydatki ze środków publicznych, czyli de facto z kieszeni wszystkich obywateli. Odbywałoby się to bez gwarancji, że pieniądze i wsparcie trafiłyby do firm bezpośrednio poszkodowanych przez pandemię – dodano.

Jak przekonuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, polityka rządu dotycząca wsparcia dla firm musi być „rozsądna i odpowiedzialna, prospektywna i wyważona”, a „podejmowane działania muszą gwarantować, że pomoc trafi przede wszystkim do tych przedsiębiorców, którzy najmocniej odczuli skutki pandemii i lockdownu”.

Nie przegap: Bezzwrotna dotacja 5000 zł. Kto może liczyć na pomoc państwa?

Słowem – na wsparcie dla firm 2021 z pominięciem kryterium kodów PKD przedsiębiorcy – na obecnym etapie – nie mają co liczyć. Z drugiej strony, resort rozwoju w końcowej części swojego stanowiska zaznaczył, że rząd w dalszym ciągu pozostaje otwarty na rozmowy i postulaty w kwestii covidowej pomocy dla firm, jednak muszą one uwzględniać możliwości budżetowe.

Więcej o wsparciu dla przedsiębiorców w 2021 r. przeczytasz na stronach Prime News Biznes.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Źródło: Media

Czytaj więcej