luzowanie obostrzeń od 12 lutego co otwarte

Luzowanie obostrzeń od 12 lutego. Co będzie otwarte?

Na piątkowej konferencji prasowej, w której udział wziął premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremierzy poinformowano o częściowym odmrażaniu gospodarki. Luzowanie obostrzeń od 12 lutego dotyczyć będzie jednak tylko kilku branż. 

Podczas wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremierów Piotra Glińskiego, Jarosława Gowina, a także ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poinformowano o luzowaniu obostrzeń od połowy lutego. Otwarte zostaną m.in. hotele, stoki narciarskie, baseny i obiekty kulturalne w tym kina i teatry.

Luzowanie obostrzeń od 12 lutego – co będzie otwarte?

– W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych, w wielkości do 50 proc. obłożenia. Podobnie też z kinami i teatrami – otwarcie do 50 proc. dostępnych miejsc.

Szef rządu poinformował także, “doskonale wiemy, że wirusa najlepiej niestety rozprzestrzenia się w pomieszczeniach zamkniętych […] dlatego dopuszczamy teraz wszelką aktywność sportową na ternach otwartych – dodał premier i wskazał jednocześnie, że siłownie i obiekty sportowe pozostaną zamknięte.

Podobnie zamknięte mają być restauracje i lokale gastronomiczne. – Niestety restauracje, siłownie, fitness i część działalności gospodarczych określonych do tej pory w odpowiednich PKD pozostanie zamknięta – dodał Morawiecki.

Luzowanie obostrzeń od 12 lutego hotele

Od 12 lutego w hotelach obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Działalność obiektów noclegowych będzie możliwa przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu. Posiłki serwowane mają być wyłącznie do pokoi hotelowych.

Luzowanie obostrzeń od 12 lutego – sport

Rządzący zdecydowali się na dopuszczenie od 12 lutego możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu przy jednoczesnym zachowaniu reżimu sanitarnego. Otwarte zostaną m.in. boiska i korty.

Luzowanie obostrzeń – stoki narciarskie

Od 12 lutego otwarte pozostaną także stoki narciarskie. Podczas korzystania z nich także należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa dotyczące pandemii koronawirusa.

Luzowanie obostrzeń od 12 lutego – siłownie i baseny

Rządzący zdecydowali się na poluzowanie restrykcji dotyczących branży fitness, ale wyłącznie w przypadku basenów. Te otwarte mogą być bowiem w reżimie sanitarnym. Zamknięte pozostaną jednak kluby fitness oraz siłownie.

Pełne zamknięcie gospodarki ma wpływ na miejsca pracy

– Stoimy nadal przed takim dylematem. Nie możemy sobie pozwolić na zbyt długie całościowe zamknięcie gospodarki, ponieważ będzie miało to ogromny wpływ na miejsca pracy. Dziś Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia – mówił premier. – Znowu przyszły najnowsze dane z rynku pracy, one są dobre. Nie możemy pozwolić na to, żeby sytuacja się tutaj pogorszyła – argumentował szef rządu.

Przypomnijmy w tym miejscu, że zgodnie z szacunkami płynącymi z MRPiT bezrobocie w Polsce w styczniu sięgnęło 6,5 proc. i było o 0,3 pkt proc. wyższe, niż w grudniu 2020 r.

Jedyna rozsądna strategia to strategia krok po kroku. …] Każdy mały kroczek to krok w stronę powrotu do normalności – podsumował dzisiejsze decyzje Mateusz Morawiecki i dodał, że “musimy jeszcze wytrzymać kilka, kilkanaście tygodni wytrzymać okres trudnych restrykcji, ograniczeń właśnie po to, aby nasze życie społeczne i gospodarcze wróciło na odpowiedni tor”.

Konferencja premiera 5 lutego 2021 r. dotycząca luzowania obostrzeń

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji