odroczenie terminu zakupu kasy fiskalnej online

Przedsiębiorcy mogą odroczyć zakup kasy fiskalnej online. Termin mija jednak za chwilę

Obowiązek zakupu kasy fiskalnej online mocą ustawy odroczony jest wyłącznie do końca 2020 r. Ministerstwo Finansów informuje jednak, że jest sposób, aby termin ten przesunąć. Ważne, by zrobić to szybko.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług na przedsiębiorców z branży gastronomicznej i hotelarskiej nałożono obowiązek zakupu kas fiskalnych online. Początkowo miał on wejść w życie z dniem 30 czerwca br., jednak w związku z pandemią COVID-19 został on przedłużony do 1 stycznia 2021 r.

Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i hotelarskiej, od tygodni apelowali do rządzących o odroczenie terminu zakupu kasy fiskalnej online o kolejne miesiące. Rząd nie słuchał jednak ich głosów, co potwierdził kilka dni temu na antenie radia TOK FM minister finansów.

Odroczenia obowiązku zakupu kas fiskalnych nie będzie nawet z uwagi na wprowadzany lockdown zwany też w ostatnich dniach narodową kwarantanną. Przesunąć tego terminu nie dała rady także opozycja, której posłowie podnosili solidne argumenty przemawiające na korzyść poszkodowanych przedsiębiorców.

Jest jednak sposób, aby termin ten samodzielnie wydłużyć.

Odroczenie terminu zakupu kasy fiskalnej online jest możliwe

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, a także rzecznik MŚP, “przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i hotelarskiej, którzy jeszcze nie wykonali obowiązku zakupu kas fiskalnych online, mogą do końca roku składać we właściwych Urzędach Skarbowych wnioski o przedłużenie terminu na zakup tych kas”.

Zgodnie z informacją przedłożoną przez Biuro Rzecznika MŚP odroczenie terminu zakupu kasy fiskalnej online możliwe jest na podstawie art. 48 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z jego brzmieniem organ podatkowy może, na wniosek podatnika, odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Wniosek taki należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym, wskazując jednocześnie termin, w którym przedsiębiorca dokona zakupu kasy fiskalnej online.

Jak wskazuje Rzecznik MŚP “Odroczenie terminu sprowadza się tym samym do wydłużenia o określony czas możliwości zakupu kasy i może odnosić się tylko do takiego terminu, który jeszcze nie upłynął. Z tego względu niezbędne jest złożenie stosownego wniosku do końca grudnia br.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu zakupu kasy fiskalnej online nie gwarantuje jednak, że urząd skarbowy przychyli się do wniosku o przesunięcie. Decyzja ta uzasadniona jest bowiem od sytuacji danego przedsiębiorcy.

Abramowicz wskazuje jednak, że podczas rozmowy z ministrem Kościńskim udało mu się ustalić, “że przedsiębiorcy mogą do końca roku składać we właściwych Urzędach Skarbowych wnioski o przedłużenie terminu na zakup tych kas”.

Czytaj także: Rzecznik MŚP apeluje do premiera o objęcie tarczą 6.0 kilkudziesięciu nowych kodów

Co prawda niewiele to sformułowanie gwarantuje, jednak biorąc pod uwagę narzucone przede wszystkim na gastronomię i hotelarstwo restrykcje, być może Ministerstwo Finansów poleci jednostkom Krajowej Administracji Skarbowej “łagodniejszą weryfikację podatników” i przychylniej spojrzy przedsiębiorców, którym rząd wcześniej zakazał prowadzenia działalności.

Na podjęcie decyzji organ będzie miał maksymalnie 30 dni.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj Prime News swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji