dotacje na kapitał obrotowy opolskie

Nowy nabór na dotacje na kapitał obrotowy w opolskim. W sakiewce samorządu pozostało ponad 10 mln zł

Dotacje na kapitał obrotowy opolskie. Zarząd województwa opolskiego poinformował właśnie o przygotowaniu kolejnego naboru wniosków na bezzwrotne dotacje na kapitał obrotowy. W kasie samorządu pozostało bowiem ponad 10 mln złotych, których nie rozdysponowano w czerwcu. Start konkursu już za kilka dni. Jedna firma w ramach grantu na kapitał może dostać maksymalnie od 23,5 tys. zł do 164,7 tys. zł bezzwrotnego wsparcia.

Dotacje na kapitał obrotowy opolskie – firmy nie spełniały kryteriów

Pierwszy nabór na bezzwrotne dotacje na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców zmagających się z koronakryzysem odbył się w województwie opolskim już w czerwcu i – co oczywiste – cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

– Wsparcie w postaci grantów w ramach pierwszego naboru przyznane zostało łącznie 294 firmom, które odnotowały spadek obrotów i utraciły płynność finansową lub odnotowały na skutek pandemii nagły niedobór finansowy – informuje Szymon Ogłaza, członek zarządu woj. opolskiego. – Mamy nadzieję, że w tych trudnych czasach była to dla tych firm wymierna pomoc.

Łączna pula środków przeznaczonych na granty na kapitał w opolskim wynosiła ponad 24,5 mln zł. Jak się jednak okazuje, wiele firm nie spełniło podstawowych kryteriów, które uprawniały do skorzystania z unijnych pieniędzy. Głównym powodem był brak spadku obrotów lub niedoświadczenie “nagłego niedoboru finansowego”.

Granty na kapitał obrotowy opolskie – rusza drugi nabór

W związku z tym, że w puli pozostało 10,3 mln zł, zarząd województwa opolskiego postanowił o przeprowadzeniu drugiego naboru wniosków na granty na kapitał obrotowy w opolskim. Ten ruszyć ma 7 października punktualnie o godz. 8:00 i zakończy się w tym samym dniu o godz. 20:00. Podobnie jak poprzednio obowiązywać ma zasada “kto pierwszy ten lepszy” – ta sama, która wywoływała burze i afery grantowe w innych województwach. Zarząd województwa postanowił jednak wprowadzić drobne zmiany względem samych kryteriów.

– W pierwszym naborze wprost trzymaliśmy się wytycznych Ministerstwa Funduszy, według których jako drugi region w kraju przeprowadziliśmy taki nabór – mówi dyrektor OCRG. – W drugim wzięliśmy pod uwagę zarówno sugestie przedsiębiorców, jak i reguły, według których takie wsparcie przyznawane było w pozostałych regionach Polski.

Dotacje na kapitał opolskie. Firma bez długów także otrzyma finansowanie.

W drugim naborze przedsiębiorcy nie będą zobligowani do posiadania niezapłaconych zobowiązań. Wystarczy, że w okresie dowolnych 3 kolejnych miesiącach odnotowali 30-procentowy spadek obrotów spowodowany pandemią COVID-19.

– Mogą to być trzy następujące po sobie miesiące w przedziale od początku marca 2020 do końca sierpnia 2020 roku – wyjaśnia Michał Durzyński, kierownik Działu Wsparcia Kadr dla Gospodarki w OCRG, który odpowiada za przeprowadzenie naboru na granty. – Porównywać je trzeba albo do trzech analogicznych miesięcy roku ubiegłego, albo do stycznia lub lutego 2020 roku.

Wnioski kurierem lub pocztą, a nie przez ePuap.

Kolejną zmianą, na którą zdecydowano się przy drugim naborze wniosków na bezzwrotne dotacje na kapitał obrotowy w opolskim, dotyczy samego sposobu składania wniosków. Tym razem samorząd postawił na pocztę tradycyjną.

– By ułatwić przedsiębiorcom składanie wniosków załączniki, na podstawie których oceniana będzie sytuacja finansowa i prawna firmy, trzeba będzie wysłać pocztą lub kurierem, a nie poprzez ePUAP. – czytamy na stronie RPO woj. opolskiego.

– W dniu pierwszego naboru mieliśmy wiele uwag do tego sposobu składania załączników, choć i tak załączniki wysłało wtedy 85 procent wszystkich aplikujących o granty firm. Ale postanowiliśmy to ułatwić – mówi dyrektor OCRG.

W naborze zaplanowanym na 7 października załączniki najpierw będą musieli wysłać ci przedsiębiorcy, których wnioski znajdą się na tzw. liście wniosków rekomendowanych do oceny.

– Na tej liście znajdą się wnioski, które wpłyną w pierwszej kolejności po uruchomieniu naboru, a w których ogólna wnioskowana kwota wsparcia nie przekroczy 150 procent dostępnej puli. Będą one oceniane jako pierwsze, zgodnie z kolejnością wysłania, aż do wyczerpania całej puli na granty – zaznacza Michał Durzyński. – Pozostałe wysłane do nas wnioski, czyli te złożone do godz. 20.00 w dniu 7 października, trafią na drugą listę – oczekujących na ocenę. Wnioski z drugiej listy będą oceniane tylko wtedy, gdy po ocenie listy pierwszej zostaną jeszcze pieniądze na granty.

Więcej informacji o grantach / dotacjach na kapitał obrotowy w opolskim dostępnych jest tutaj.

Czytaj także: Za aferę grantową w Wielkopolsce odpowiedzialne są przepisy. Śledztwo zostanie umorzone

Dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook lub Twitter i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji