Diuna 2021

Oficjalne wieści: “Diuna” ze światową premierą na festiwalu w Wenecji

“Diuna” w reżyserii Denisa Villeneuve’a nareszcie trafi na ekrany – najpierw w obiegu festiwalowym. Film, którego premierę odwlekano z powodu trwające pandemii, wyczekiwany jest przez wszystkich fanów kina. Teraz poznaliśmy datę jego światowej premiery: ma nastąpić 3 września 2021 roku podczas 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Informację potwierdza między innymi serwis “Deadline Hollywood”. Wysokobudżetowe widowisko science-fiction to jeden z dwóch filmów, o których wiemy na pewno, że będą prezentowane w oficjalnej selekcji festiwalu. W kolejnym, “The Power of the Dog”, grają między innymi Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst i Frances Conroy.

Diuna – Wenecja czeka na epickie widowisko Villeneuve’a

W filmie “Diuna” rolę przodującą otrzymał Timothée Chalamet – jeden z najbardziej rozchwytywanych aktorów młodego pokolenia. Chalamet pojawia się w “Diunie” jako Paul Atryda – syn Leto I Atrydy i jego konkubiny Jessiki. W filmie Davida Lyncha z 1984 roku rolę grał Kyle MacLachlan. Epicka produkcja Denisa Villeneuve’a stanowi adaptację powieści Franka Herberta o tym samym tytule – a właściwie jej pierwszej połowy.

U boku Chalameta zobaczymy: Rebeccę Ferguson (Lady Jessica), Oscara Isaaca (Leto Atryda), Jasona Momoę (Duncan Idaho), Josha Brolina (Gurney Halleck), Javiera Bardema (Stilgar), Stellana Skarsgårda (baron Harkonnen), Dave’a Bautistę (“Bestia”), Charlotte Rampling (matka wielebna Gaius Helena Mohiam), Zendayę (Chani) i Davida Dastmalchiana (Piter De Vries). Obsada jest więc pierwszoligowa.

Zdjęcia do filmu kręcono na Węgrzech, w Norwegii, Jordanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ścieżkę dźwiękową przygotował wielokrotnie nagradzany kompozytor Hans Zimmer – tuż przed produkcją zaproszony do współpracy przez Christophera Nolana. Ten chciał, by Zimmer opatrzył swoją muzyką jego film “Tenet”, ale spotkał się z odmową. Zimmer przyznał, że od zawsze był wielkim fanem serii “Diuna”.

Diuna – kiedy premiera?

W 2016 roku Villeneuve pokazywał w Wenecji swój film “Nowy początek”. Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczyna się 1 i kończy 11 września. Koreański reżyser Bong Joon-ho, twórca doskonałego “Parasite”, został wytypowany na prezesa panelu jurorskiego. Roberto Benigni otrzyma nagrodę za całokształt twórczości aktorskiej i reżyserskiej.

Na 15 września zaplanowano premierę “Diuny” we Francji, a między 16 i 17 września film zobaczą też widzowie kinowi w Australii, Nowej Zelandii, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Islandii. Również 17 września “Diuna” ma ukazać się na polskich ekranach.

Pierwotnie premiera była zaplanowana na 20 listopada 2020 roku.

Total
1
Reakcji