Bronisław Cieślak nie żyje

Nie żyje aktor Bronisław Cieślak – gwiazdor “07 zgłoś się”

Bronisław Cieślak nie żyje – znakomity polski aktor, gwiazdor kultowego serialu 07 zgłoś się odszedł w wieku 77 lat. O śmierci doskonale znanego artysty dowiadujemy się dzięki stacji TVN24.

Kariera Bronisława Cieślaka trwała ponad pięćdziesiąt lat. Aktor występował w filmach i serialach, miał też za sobą epizod działalności politycznej.

Bronisław Cieślak nie żyje. Zmarł “polski James Bond”

Bronisław Cieślak zmarł 2 maja w Krakowie. W ostatnich latach życia ciężko chorował – w 2018 roku cierpiał z powodu nowotworów. Osierocił troje dzieci: córki Katarzynę i Zofię oraz syna Janka.

Nazywany często “polskim Jamesem Bondem”, najbardziej znany pozostaje ze swojej roli porucznika Sławomira Borewicza w serialu TVP1 07 zgłoś się (1976-1989). Dzięki niej przez lata gościł na ekranach w domach milionów Polaków.

Debiutował rolą inżyniera Bogdana Zawady w serialu obyczajowym Telewizji Polskiej Znaki szczególne (1976). Widzowie widzieli go potem w filmie Kung-fu (1979) u boku Daniela Olbrychskiego i Piotra Fronczewskiego, w kryminale Wściekły w roli przodującej kapitana Romana Zawady, czy w Złotej mahmudii (1986). Rozpoznawalną w całym kraju postać Borewicza powtórzył w 1991 r., w filmie dla młodzieży Latające machiny kontra Pan Samochodzik.

Później grał już dużo mniej, ale kiedy wracał na ekrany, to w pamiętnych rolach (Świat według Kiepskich, Pierwsza miłość). W 2009 roku zaczął pojawiać się w tytułowej roli w serialu paradokumentalnym Polsatu Malanowski i partnerzy.

Bronisław Cieślak nie żyje. Widzowie znają go głównie jako porucznika Borewicza

Urodzony w 1943 r. Bronisław Cieślak zajmował się też dziennikarstwem i pracował dla TVP czy Polskiego Radia. Ma za sobą karierę polityczną. Należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (1971-1990), był też Posłem Sojuszu Lewicy Demokratycznej (1997-2005). Lewica już teraz ubiega się o odznaczenie państwowe dla Cieślaka.

Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy, napisał na Twitterze:

— Odszedł Bronisław Cieślak. Wielki człowiek kultury, którego serce zawsze biło po lewej stronie! Cześć Jego Pamięci!

W 2005 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Bronisławowi Cieślakowi Srebrny Medal w kategorii: “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Czytaj także
Total
0
Reakcji