Emerytura stażowa, to projekt złożony przez Solidarność w połowie października w Sejmie. Od tego czasu czeka na swoje pierwsze czytanie, mimo to nie został do tej pory uwzględniony w planie obrad. Czym jest emerytura stażowa i jakie są warunki jej otrzymania? Sprawdźmy.
Emerytura stażowa dla kogo?
Emerytura stażowa to projekt obywatelski, który podpisało 235 tys. osób – złożony w Sejmie przez Solidarność czeka na swoje pierwsze czytanie. Dotychczas nie pojawił się termin obrad nad propozycją związkowców – na to parlament ma jednak trzy miesiące od daty złożenia projektu. Czym jest emerytura stażowa? Projekt zakłada, że kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, zaś mężczyźni po 40 latach pracy. Dodatkowym warunkiem umożliwiającym przejście na emeryturę ma być uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury. Obecnie minimalna kwota wynosi 1022,30 zł netto. Jak wyjaśnia Solidarność, przejście na emeryturę po wypracowaniu minimalnego okresu czasu z uwzględnieniem wspomnianego wyżej kapitału, jest dobrowolne.
Umowa zlecenie a emerytura stażowa
Ustalenie podstawy emerytury regulowane jest poprzez branie pod uwagę kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu zgłoszenia wniosku, czyli 100% przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. Czy do emerytury stażowej będą zaliczane umowy zlecenie? Według kodeksu pracy, umowy cywilnoprawne nie podlegają uregulowaniom, co oznacza, że umowy zlecenie nie będą wliczane do stażu pracy.
Emerytury stażowe są projektem, więc trudno określić ich realne szanse na wejście w życie przed pierwszym czytaniem. Warto jednak pamiętać, że są prawem, nie obowiązkiem. Przypominamy, że obecnie wiek emerytalny w Polsce od 1 października 2017 roku, wynosi dla kobiet 60 lat, zaś dla mężczyzn 65. Emerytury stażowe nie są zależne od wieku obywatela, ale od przepracowanych przez niego lat pracy.
Zobacz również: Nowy Polski Ład. Emerytura bez podatku nie dla każdego seniora