szczepienia nastolatków polska

Premier zapowiada szczepienia nastolatków przeciw koronawirusowi

Niedługo ruszą szczepienia nastolatków przeciw Covid-19 – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. Decyzja ta jest pokłosiem wyników badań nad szczepionką Pfizera. Pierwsze rejestracje na szczepienia dla osób poniżej 18. roku życia ruszyć miałyby w przyszłym tygodniu. 

Podczas wspólnej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego poinformowano, że już niedługo ruszyć mają szczepienia 16 i 17-latków. Szef resortu zdrowia zapewnił, że rząd nie planuje wdrożenia szczepień obowiązkowych.

Szczepienia nastolatków w Polsce mają ruszyć już niebawem

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej powiedział, że rząd, decydując się na szczepienia nastolatków, bierze pod uwagę badania przeprowadzone nad wspólną szczepionką nowojorskiego Pfizera i niemieckiego BioNTechu. W Stanach Zjednoczonych szczepienia osób od 16. roku życia prowadzone są od samego początku.

Ze wstępnych informacji przekazanych dziś przez szefa rządu wynika, że do szczepień nastolatków (osób w wieku 16-17 lat) wykorzystywany będzie właśnie preparat Pfizera.

Szczepienia nastolatków w Polsce miałyby ruszyć w ciągu kilku dni. Ze wstępnych ustaleń wynika, że pierwsze rejestracje na szczepienie nastolatków byłyby możliwe już od 17 maja. W piątek 14 maja powinniśmy poznać więcej szczegółów w tej sprawie.

USA i Kanada dopuściły szczepionkę Pfizera dla 12-latków

Jako pierwszy kraj na świecie decyzję o objęciu szczepieniami przeciw Covid-19 podjęły władze Kanady. Tamtejsza Agencja Leków oceniła preparat Pfizera, jako bezpieczny i skuteczny w przypadku osób w wieku 12-15 lat.

Kilka dni później zgodę na wykorzystanie szczepionki Pfizer-BioNTech do szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat wyraziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Wcześniej preparat ten podawany był w USA tylko u osób powyżej 16. roku życia.

Pod koniec kwietnia Pfizer złożył do Europejskiej Agencji Leków wniosek o dopuszczenie swojej szczepionki dla osób od 12. roku życia także w krajach unijnych. Od decyzji EMA zależeć będzie czy szczepienia dzieci w tym wieku w Polsce będą możliwe.

Po dzisiejszej decyzji premiera i szefa resortu zdrowia w sprawie szczepień nastolatków możemy oczekiwać, że jeśli EMA dopuści preparat Pfizera w krajach unijnych, Polski rząd także wyrazi zgodę na jego podawanie osobom poniżej 16. roku życia.

Czytaj także: Szczepienia dzieci w Polsce coraz bliżej

Czytaj także
Total
0
Reakcji