sytuacja w indiach covid

Fatalna sytuacja w Indiach. Rekordowa liczba zgonów i zakażeń w ciągu doby

Koronawirus. Sytuacja w Indiach coraz gorsza. Tylko w ciągu doby z powodu zakażenia koronawirusem zmarło blisko 4 tys. osób. Odnotowano także ponad 412 tys. nowych zakażeń. Druga fala, która przechodzi właśnie przez jeden z najludniejszych regionów świata, całkowicie destabilizuje państwową służbę zdrowia.

Władze Indii ogłosiły w czwartek 412262 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz 3980 zgonów spowodowanych Covid-19. Łączna liczba zmarłych przekroczyła w Indiach już 230 tys., a zakażonych wirusem zostało już ponad 21 milionów osób. Wg. szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na które powołuje się agencja Reuters, Indie odpowiadają za blisko połowę zeszłotygodniowych zakażeń z całego świata i około jedną czwartą wszystkich zgonów.

Czytaj także: Indyjska odmiana koronawirusa w Polsce

Koronawirus. Fatalna sytuacja w Indiach

Władze kraju szacowały, że szczyt drugiej fali, która przetacza się przez drugi najludniejszy region świata, przypadnie na środę. Po czwartkowych danych profesor Rijo M John z Indyjskiego Instytutu Zarządzania napisał, że modelowanie to należy “tymczasowo wstrzymać”. Aktualna liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Indiach przekracza obecnie 3,5 miliona (dane z czwartku 6 maja).

W ocenie ekspertów medycznych, na których opinie powołuje się Reuters, sytuacja w Indiach jest dramatyczna, a realna liczba zakażeń i zgonów może być nawet dziesięć razy większa.

Mimo że kryzys związany z Covid-19 najbardziej widoczny jest w stolicy kraju, to coraz gorzej wygląda sytuacja w wiejskich regionach Indii, gdzie mieszka 70 proc. liczącej ponad 1,3 miliarda populacji. Zdaniem przedstawicieli indyjskiej organizacji charytatywnej zajmującej się prawami człowieka na niektórych wiejskich terenach w blisko co drugim domu dochodzi do zgonów z powodu zakażenia koronawirusem.

Jak poinformowali kilka dni temu urzędnicy państwowi w stanie Goa, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów, nawet co druga osoba może być zakażona koronawirusem. Odnotowuje się tam największą liczbę zakażeń w całych Indiach.

Rząd krytykowany za brak wcześniejszych działań

Fala krytyki zalewa rząd Indii kierowany przez Narendra Modi’ego. Premierowi zarzuca się, że w odpowiednim czasie nie podjął działań, które stłumiłyby drugą falę koronawirusa. Na terenie całego kraju odbywały się do niedawna zarówno liczne wiece polityczne, jak i festiwale religijne, które przyciągały dziesiątki tysięcy osób. W ocenie ekspertów wydarzenia te stały się “super rozprzestrzeniającymi” wirusa.

Rządowi zarzuca się także niewystarczające działania związane z dostawą szczepionek przeciw Covid-19, mimo że Indie są największym ich producentem na świecie.

Łącznie w Indiach zaszczepionych zostało już przeszło 162,5 mln osób. Tylko w ciągu ostatniej doby szczepionkę przeciw Covid-19 podano blisko 2 milionom osób.

Indyjska odmiana koronawirusa dotarła niedawno także do Polski, o czym podczas konferencji prasowej poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Łącznie zakażonych nią jest w Polsce już 16 osób. Dwie z nich to członkowie rodziny dyplomaty, który wrócił niedawno z Indii, kolejne to siostry zakonne z Zambrowa i Katowic, które miały kontakt z osobą zakażoną indyjską odmianą koronawirusa. W ocenie ekspertów nie ma, póki co żadnych danych, które mówiłyby o tym, że wariant ten jest bardziej śmiertelny lub łatwiej się rozprzestrzenia.

Czytaj także
Total
0
Reakcji