Komfort przygotowywania posiłków bardzo często zależy od rozwiązań, jakie wykorzystamy w kuchni, rozmieszczenia poszczególnych sprzętów, a także odpowiedniego oświetlenia. Z tego powodu aranżacja tego pomieszczenia powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana, aby maksymalnie wykorzystać potencjał wnętrza, w którym urządzamy kuchnię i jednocześnie zaaranżować je w sposób ergonomiczny i zgodny z naszymi oczekiwaniami dotyczącymi nie tylko jego funkcjonalności, ale również designu. Duże znaczenie dla komfortu przygotowywania potraw ma właściwie dobrane oświetlenie w kuchni. Dlatego wybierając lampy do tego wnętrza, warto kierować się ściśle określonymi kryteriami. Jak oświetlić kuchnię? Podpowiadamy.
Oświetlenie centralne w kuchni
Kuchnia to pomieszczenie, w którym powinniśmy zastosować przynajmniej kilka różnych źródeł światła, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo przygotowywania posiłków, a także osiągnąć zamierzony efekt aranżacyjny. Wybierając oświetlenie do kuchni, powinniśmy najpierw zastanowić się nad tym, jakie światło chcemy zastosować w centralnym miejscu tego pomieszczenia. Oświetlenie centralne nazywane też głównym to lampa, którą zapalamy, wchodząc do tego pomieszczenia i stanowi ona podstawową formę oświetlenia kuchni. Lampy do kuchni umieszczone w centralnej części tego wnętrza powinny gwarantować równomierną dystrybucję światła w całym pomieszczeniu. Dlatego muszą być zamontowane w taki sposób, by w pierwszej kolejności światło padało w górę lub w dół.
Oświetlenie centralne w kuchni należy dobrać do rozmiarów tego pomieszczenia. W dużych wnętrzach doskonale sprawdzą się żyrandole i lampy wiszące. W niewielkich z kolei oświetlenie szynowe lub plafony. Dobór lampy, która będzie rozświetlała kuchnię, powinien być dostosowany do stylu aranżacyjnego tego pomieszczenia. W nowoczesnych wnętrzach warto wykorzystać modele z metalowymi lub miedzianymi kloszami stylizowanymi na oświetlenie fabryczne. W klasycznych z kolei świetnie wyglądają lampy szklane, a także drewniane.
Oświetlenie zadaniowe w kuchni
Chcąc zapewnić sobie maksymalny komfort przygotowywania posiłków poza oświetleniem głównym, powinniśmy dopasować do tego pomieszczenia odpowiednie oświetlenie zadaniowe. Jak sama nazwa wskazuje, jego zadaniem jest doświetlenie określonych punktów. Z tego powodu takie lampy w kuchni montuje się zazwyczaj nad wyspą lub nad stołem, a także w tych miejscach, gdzie przygotowuje się posiłki i chowa narzędzia kuchenne, a więc na przykład nad blatem, nad kuchenką czy zlewozmywakiem.
Jeżeli szukamy praktycznego rozwiązania, które pozwoli nam dobrze doświetlić blaty, powinniśmy zwrócić uwagę na listwy LED. Z kolei innym sposobem oświetlenia, które można wykorzystać pod szafkami w kuchni, są lampy w oprawach. Jeżeli możemy przeznaczyć nieco więcej miejsca na montaż lampy zadaniowej, ponieważ szukamy modelu, jaki zamierzamy umieścić na przykład nad wyspą lub stołem, wówczas możemy postawić na lampy wiszące, które jednocześnie są funkcjonalne i stylowe. Takie modele doskonale sprawdzają się zwłaszcza w większych pomieszczeniach, w których oświetlenie główne nie jest w stanie właściwie doświetlić każdej strefy.
Oświetlenie dekoracyjne w kuchni
Lampy sufitowe, żyrandole czy reflektory oraz plafony najczęściej wykorzystywane są jako oświetlenie główne. Dobierając takie elementy, warto jednak zwracać szczególną uwagę na ich design, aby dopasować je stylistycznie do klimatu, w jakim urządziliśmy kuchnię. Chociaż takie modele mogą stanowić doskonałą ozdobę tego wnętrza, to jednak wielu inwestorów decyduje się na to, by wykorzystać do dekoracji kuchni również inne typy oświetlenia, które wprowadzą przytulną atmosferę w tym pomieszczeniu i będą budowały odpowiedni nastrój. Oświetlenie dekoracyjne można zamontować zarówno na suficie, jak i w okolicach zabudowy kuchennej, nad stołem, wyspą, a także w innych miejscach, na przykład w postaci listew LED doświetlających wnętrze witryny.
Jaka barwa światła w kuchni?
Dobór odpowiednich lamp, które będą spełniały dobrze swoje zadania, a dodatkowo będą dopasowane do stylu kuchni i tworzyły z jej aranżacją spójną całość, to jednak nie wszystko, ponieważ wybierając oświetlenie, powinniśmy zwrócić uwagę również na temperaturę barwową żarówek. Pamiętajmy, by skorelować z czynnościami wykonywanymi w danym miejscu temperaturę barwową. Światło ciepłe ma działanie odprężające, zimne z kolei pobudza do działania. Dlatego oświetlenie główne powinno mieć ciepłą barwę, z kolei to nad blatem może być zimne, chociaż jeżeli chcemy utrzymać w całej kuchni taką samą temperaturę barwową, wówczas również w tym miejscu lepiej postawić na ciepłe światło.