Grupy VAT możliwe będą już od 1 lipca 2022. Jak informuje Ministerstwo Finansów, podatnicy będą mogli tworzyć grupy VAT, a tym samym wspólnie rozliczać podatek. Grupy VAT są już w prawie 20 krajach Unii Europejskiej, zaś Polska i Francja to kolejni członkowie UE, którzy zdecydowali się poczynić kroki do stworzenia tego korzystnego dla przedsiębiorców, udogodnienia.
Grupy VAT co to jest i jakie są korzyści?
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, podatnicy którzy są ze sobą powiązani finansowo i organizacyjnie, rozliczają się odrębnie – co wiąże się m.in. z wystawianiem faktury VAT oraz odrębnymi plikami JPK_VAT. Ta sytuacja jednak ma ulec zmianie od 1 lipca 2022 roku, a firmy będą mogły rozliczać się, jako jeden podatnik. Dzięki temu, obroty w ramach grupy nie będą podlegać VAT, a co za tym idzie nie trzeba będzie ich dokumentować fakturami. Zniknie zatem stosowanie podzielonej płatności oraz konieczność weryfikacji kontrahenta w wykazie podatników. Podatnikiem będzie grupa VAT stanowiąca całość. Składany zatem będzie jeden JPK, zamiast odrębnych JPK dla każdego podmiotu.
Korzyścią są też efektywniejsze przepływy pieniężne (cash–flow) w grupie, dzięki możliwości elastycznego zarządzania podatkiem naliczonym. Przykładowo, jeśli dany podmiot był przed przystąpieniem do grupy podatnikiem, który regularnie miał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, to wówczas musiał oczekiwać na zwrot VAT – standardowo do 60 dni. Jeśli podmiot ten wejdzie do grupy, która jako całość wykazuje nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym, to wówczas ten podatek wykazywany wcześniej jako VAT do zwrotu będzie + na bieżąco + uwzględniany w rozliczeniach grupy. W efekcie podmioty działając jako grupa VAT per saldo efektywniej + wykorzystują + VAT naliczony i żaden z podmiotów nie czeka na zwrot VAT – informuje Ministerstwo Finansów.
Grupa VAT kto może ją stworzyć?
Podmioty, które będą chciały stworzyć grupę VAT, będą musiały być ze sobą powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, jednak nie muszą posiadać statusu Podatkowej Grupy Kapitałowej na gruncie CIT. Grupy VAT będą mogły tworzyć w Polsce krajowe podmioty, ale także polskie oddziały zagranicznych podmiotów. Możliwość ta będzie dostępna zarówno dla małych, jak i średnich firm.
W przypadku powiązania finansowego przyjęte zostało kryterium 50-proc. udziału kapitałowego. Chodzi o to by, jeden z podatników posiadał bezpośrednio ponad 50 proc. udziałów lub akcji w kapitale zakładowym lub ponad 50 proc. praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50 proc. prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy – wyjaśnia Ministerstwo Finansów w komunikacie.
Czas funkcjonowania grupy VAT będzie wynosił co najmniej 3 lata z możliwością przedłużenia.