Rząd wprowadza narodową kwarantannę. Zamyka hotele, stoki i galerie handlowe. Czy będzie dodatkowe wsparcie dla branż poszkodowanych w wyniku wprowadzenia narodowej kwarantanny? Mówią o tym ministrowie, ale nie mówią nic nowego.
Od 28 grudnia br. na terenie całej Polski zaczną obowiązywać nowe obostrzenia. Całkowicie zamknięte zostaną hotele – także na gości biznesowych – stoki narciarskie – także ten z udziałami Gut-Mostowego, a także galerie handlowe. Czy poszkodowane braże będą mogły liczyć na wsparcie finansowe? Tak, ale nic nowego się nie szykuje, niż to, o czym wiemy od dawna.
Narodowa kwarantanna – jakie wsparcie dla przedsiębiorców?
Na konferencji prasowej, podczas której szef resortu zdrowia poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń padło pytanie o wsparcie dla branż, którym rząd narzuca dodatkowe restrykcje. Konkretnie chodzi o hotelarstwo, sklepy zlokalizowane w galeriach handlowych, ale także właścicieli stoków, a tym samym wielu firmom związanym z zimową turystyką.
Do tej kwestii Niedzielski odniósł się jednym zdaniem. – Tutaj szczegółowe informacje przedstawi pan premier Gowin na swojej konferencji, bo oczywiście mamy przygotowane instrumenty finansowe zabezpieczające, na zasadzie tarczy, poszczególne branże, które tymi obostrzeniami będą dotknięte.
I faktycznie. Podczas wspólnej konferencji prasowej Tadeusza Kościńskiego i Jarosława Gowina poinformowano, że branże zamknięte narodową kwarantanną otrzymają rządową pomoc. Gowin wskazał tutaj na Tarczę Antykryzysową 6.0, czyli zwolnienie z ZUS, postojowe oraz mikropożyczki – te zdaniem wicepremiera mają zacząć obowiązywać jeszcze w grudniu.
Sprawdź: Tarcza Branżowa podpisana przez prezydenta
Szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wspomniał także o przygotowywanej pomocy o wartości 40 mld zł.
– Pieniądze dla tych branż zaczną płynąć jeszcze w grudniu. Będzie to postojowe, zawieszenie ZUS i dotacje w wysokoci 5 tys. dla firm. Będzie też kolejna tarcza i będą to środki niebagatelne. Tutaj niestety nie padły żadne konkretne informacje, jednak domyślnie chodzi o Tarczę Finansową 2.0, na którą właśnie pożyczane są pieniądze m.in. z EBI poprzez emisję obligacji zabezpieczonych gwarancjami skarbu państwa.
Wicepremier dodał także, że wciąż przygotowywana jest tarcza prawna, która zapewnić ma wsparcie przedsiębiorców w dobie nadchodzącej narodowej kwarantanny.
Kilka minut temu na profilu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pojawiła się także informacja o tym, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na przedłużenie wszystkich dotychczasowych instrumentów wsparcia dla polskiej gospodarki. Dodano także, że jest zgoda na umorzenie w 100 proc. subwencji udzielanych w ramach Tarczy Finansowej PFR z wiosny.
💬 Mam dla 🇵🇱 firm bardzo dobrą informację. Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie wszystkich dotychczas stosowanych instrumentów wsparcia dla #PolskaGospodarka, a także umorzenie w 100 proc. pomocy z PFR przyznanej wiosną tego roku – wicepremier @Jaroslaw_Gowin. pic.twitter.com/a79lPbZgRR
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) December 17, 2020
Wspomniano także o tym, że wciąż trwają negocjacje dotyczące możliwości dofianansowania w wysokości 70 proc. kosztów stałych firm, najbardziej dotkniętych obostrzeniami.
💬 Obecnie negocjujemy jeszcze z Komisją Europejską 🇪🇺 nowy instrument wsparcia – umorzenie do 70 proc. kosztów stałych dla firm z branż, które najbardziej dotknęły negatywne skutki pandemii #Covid_19 – wicepremier @Jaroslaw_Gowin. pic.twitter.com/Krnnsquxiq
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) December 17, 2020
Czy jednak prócz wspomnianych powyżej form pomocy, o których większość zainteresowanych przedsiębiorców wie już z listopada, rząd zamierza wprowadzić dodatkowe? Aktualnie nie toczą się na ten temat żadne rozmowy.
Bądź na bieżąco. Dołącz do społeczności przedsiębiorców i wspieraj nas swoją obecnością.