Pod koniec marca wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak zapowiedział, że tarcza obejmie także sklepiki szkolne, czyli przedsiębiorców z wiodącym kodem PKD 47.11. Z oraz 47.19. Z. Ogłoszone dziś przez premiera Morawieckiego rozszerzenie tarczy branżowej, nie wskazuje jednak na to, aby przedsiębiorcy ci otrzymali obiecaną pomoc.
Mateusz Morawiecki ogłosił dziś przedłużenie i rozszerzenie tarczy branżowej. Pomoc w postaci zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowego, dofinansowań wynagrodzeń pracowników czy mikrodotacji 5000 zł, kierowana będzie łącznie do przeszło 60 kodów PKD. W wymienionej liście kodów zabrakło jednak tych, o których mówiono już od wielu miesięcy.
Sklepiki szkolne – tarcza pilnie potrzebna kodom 47.11. Z i 47.19. Z
Mimo że sklepiki szkolne nie zostały objęte zakazem prowadzenia działalności, to samo ograniczenie nauki stacjonarnej, a następnie także całkowite jej przeniesienie do online pozbawiło przedsiębiorców z tego sektora możliwości osiągania dochodów.
22 marca problem dostrzegli w końcu rządzący, a na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pojawił się komunikat świadczący o tym, że tarcza obejmie także sklepiki szkolne. Projekt nowelizacji ustawy covidowej miał trafić pod najbliższe obrady Sejmu.
– Wsparcie dla sklepików szkolnych będzie podobne do wsparcia, jakie przysługuje przedsiębiorcom w ramach tzw. tarczy branżowej i rozporządzeń pomocowych – mówił 22 marca o nowelizacji ustawy covidowej wiceszef resortu rozwoju Marek Niedużak.
Nowe kody PKD – sklepików szkolnych wciąż brak
W opublikowanej dziś liście kodów PKD „nowej” tarczy na próżno jednak szukać zarówno kodu 47.11. Z, jak i 47.19. Z, o których dopisanie wnioskowali już w grudniu posłowie KUKIZ’15 Paweł Szramka, Jarosław Sachajko.
– Niestety, pomimo wcześniejszych apeli rząd nie uwzględnił w swoich planach działalności przedsiębiorców prowadzących m.in. sklepiki szkolne (PKD 47.11.Z oraz 47.19.Z), skazując ich tym samym na bankructwo. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytanie: W jaki sposób ministerstwo może pomóc w ratowaniu miejsc pracy przedsiębiorców z PKD 47.11.Z oraz 47.19.Z? – pisali połowie Kukiz’15 w kierowanej do Jarosława Gowina interpelacji.
Skoro kilka miesięcy później resort rozwoju dostrzegł problem i zapowiedział pomoc dla sklepików szkolnych, przedsiębiorcy oczekiwali, że znajdą się na dzisiejszej liście kodów dopisanych do tarczy w ramach ostatnich obostrzeń.
Swojego zawodu nie kryją w mediach społecznościowych, gdzie po ogłoszeniu rozszerzenia tarczy o zamknięte branże, pojawiły się komentarze pominiętych przedsiębiorców.
– Po co obiecywaliście pomoc dla sklepików szkolnych, skoro jej nie dajecie? – pisze Marta, domyślnie właściciela jednego z takich punktów.
– Super! Kod 47.11.Z znów pominięty. Obiecujecie pomoc, a potem z tego rezygnujecie. Fryzjerka zamknięta na dwa tygodnie dostaje pomoc, a ja nie pracuję od miesięcy i nie mam od Was złamanego grosza. – napisała Jagoda, która w korespondencji z nami poprosiła o zmianę imienia.
Czy tarcza obejmie w końcu sklepiki szkolne?
Sytuacja sklepików szkolnych jest dramatyczna od wielu miesięcy. Przedsiębiorcy potrzebują pomocy rządu równie szybko, co inne branże. Nie wiadomo dlaczego rząd tak długo zwleka z objęciem tej branży pomocą, ale to, że żaden z tych kodów PKD nie pojawił się w dzisiejszym komunikacie, nie przekreśla zapowiadanego wcześniej wsparcia.
Jak pisaliśmy już 22 marca, pomoc dla sklepików szkolnych znalazła się już bezpośrednio w projekcie nowelizacji ustawy, a to oznacza, że jeśli posłowie jej nie odrzucą, tarcza obejmie także sklepiki szkolne.
Wysyłaliśmy w tej sprawie dziś zapytanie do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Do chwili publikacji nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi, czy w nowelizacji ustawy covidowej, wraz ze wskazanymi 1 kwietnia kodami PKD pojawią się także te dotyczące sklepików szkolnych.
Czytaj także:
- Tarcza antykryzysowa kwiecień 2021. Lista nowych kodów PKD
- Czy będzie Tarcza Finansowa 3.0? Jest decyzja Polskiego Funduszu Rozwoju
- Zwolnienie z ZUS. Ostatnie chwile na złożenie deklaracji
Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.