opłata za śmieci warszawa

Opłata za śmieci w Warszawie. Po zmianie przepisów emerytka płaci o 139% więcej

Nowe opłaty za wywóz śmieci w Warszawie miały być “najbardziej sprawiedliwe”. Ich wysokość potrafi jednak zaskoczyć, co udowadnia nam nasza Czytelniczka – samotna emerytka, która za wywóz śmieci zapłaci blisko 139 proc. więcej, niż płaciła dotychczas.

Od 1 kwietnia warszawiacy za wywóz śmieci rozliczani są na podstawie bieżącego zużycia wody. Jak informuje urząd miasta metoda ta ma być “najbardziej sprawiedliwa” – uzależniona jest bowiem od realnej ilości osób zamieszkujących w lokalach. Dzięki temu, to mieszkańcy sami decydując o zużyciu wody, mają wpływ na wysokość opłaty za wyzów nieczystości.

“Metoda rozliczeń uzależniona od zużycia wody jest jedyną metodą dającą mieszkańcom możliwość wpływu na wysokość opłaty. Każdy z nas, poprzez racjonalne i odpowiedzialne korzystanie z wody i jej oszczędzanie, może obniżyć swoje rachunki za odpady” – czytamy na stronie urzędu.

Samorząd dodaje także, że ekonomiczne podejście mieszkańców do ilości zużywanej wody pozytywnie wpłynie także na środowisko naturalne. “W obecnej sytuacji zmian klimatycznych, coraz częstszych susz i wyższych temperatur jest to szczególnie ważne” – przekonuje urząd miasta.

Nowe stawki za wywóz śmieci mogą zaboleć

Zgodnie z założeniami od 1 kwietnia opłata za śmieci w Warszawie obliczana jest od każdego metra sześciennego zużytej wody i wynosi 12,73 zł / m3.

Jak przekonywał niedawno wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, na nowych zasadach obliczania opłat za wywóz śmieci skorzystać mają przede wszystkim osoby samotne oraz bezdzietne pary “rozsądnie korzystające z wody z kranu”. Ale czy na pewno?

Dziś zwróciła do się nas Czytelniczka z warszawskiego Bemowa, która otrzymała właśnie zestawienie opłat czynszowych, w tym kosztów wywozu nieczystości. Emerytka samotnie zamieszkująca lokal mieszkalny o powierzchni 38 m2 zgodnie z nowym sposobem naliczania opłat, za wywóz śmieci zapłaci blisko 139 proc. więcej niż dotychczas.

opłata za śmieci warszawa

Dodatkowo spółdzielnia mieszkaniowa postanowiła podnieść jednocześnie pozostałe opłaty np. związane z utrzymaniem części wspólnej czy funduszem remontowym. Blisko 3-krotnie wzrosła także stawka za energię elektryczną, co wiąże się z łącznym wzrostem wysokości czynszu o ponad 40 proc. Poprzednia wysokość wszystkich opłat czynszowych wynosiła bowiem niecałe 538 zł. Po podwyżkach jest to już 757 zł. W przypadku samych mediów opłata ta wzrosła z 287,70 zł do 479,87 zł, czyli o ponad 66 proc.

Pamiętajmy, że chodzi tu o emerytkę zamieszkującą samotnie niewielkie mieszkanie i to właśnie ona miała skorzystać na nowym sposobie obliczania opłat za wywóz nieczystości.

Masz newsa? Zgłoś go nam.

Czytaj także
Total
0
Reakcji