bezrobocie w polsce najniższe w ue

Bezrobocie w Polsce najniższe ze wszystkich krajów unijnych

Według najnowszych danych Eurostatu za luty 2021 r., bezrobocie w Polsce jest najniższe ze wszystkich krajów unijnych. Z wynikiem 3,1 proc. utrzymaliśmy pozycję lidera, odebraną miesiąc wcześniej Czechom.

Łączna ilość bezrobotnych we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej wyniosła na koniec lutego blisko 16 mln. W samej strefie euro zaś bezrobotnych było ponad 13,5 mln. Najgorzej sytuacja wygląda w Hiszpanii, w której wskaźnik osób pozostających bez pracy wyniósł 16,1. Na przedostatnim miejscu w zestawieniu są Włochy z 10,2 proc., tuż za nimi Litwa z wynikiem 9,6 proc.

Łączna stopa bezrobocia w krajach unijnych wyniosła w lutym 2021 r. 7,5 proc., co dało wynik gorszy o 1 proc. względem analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Tylko w strefie euro bezrobocie sięgnęło już 8,3 proc. Rok wcześniej wynosiło 7,3 proc.

Eurostat: Bezrobocie w Polsce najniższe w UE

Z danych Eurostatu za luty 2021 wynika, że bezrobocie w Polsce było najniższe ze wszystkich krajów unijnych. W najnowszym raporcie Eurostat oszacował bowiem wskaźnik bezrobocia w Polsce na poziomie 3,1 proc. Utrzymaliśmy w ten sposób pozycję lidera.

Przypomnijmy bowiem, że miesiąc temu Polska wyprzedziła pod tym względem Czechy, w których wskaźnik bezrobocia był przez wiele miesięcy najniższy w całej Unii. Bezrobocie w Czechach na koniec lutego 2021 r. oszacowano na poziomie 3,2 proc., względem 3,3 proc. w styczniu 2021 r.

Analityk “Bankiera” Michał Żuławiński zwrócił jednak uwagę na to, że dane te są rewidowane i za kilka miesięcy może okazać się, że Polska wcale nie była liderem w tym zestawieniu.

Wg. danych GUS stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym 2021 6,5 proc. i była taka sama jak w miesiącu poprzednim. Warto dodać jednak, że dane pochodzące z szacunków Eurostatu różnią się znacznie od danych płynących z Głównego Urzędu Statystycznego, ponieważ oparte są o inne założenia.

Czytaj także
Total
0
Reakcji