narodowy spis powszechny 2021

Za kilka dni rusza wielkie liczenie. Nie odpowiesz na pytania, dostaniesz grzywnę

Już za kilka dni rusza Narodowy Spis Powszechny 2021. Udział w nim jest obowiązkowy, ale dzięki cyfryzacji GUS-u spisać możemy się sami. Sprawdź, jakie będą pytania w 2021 r.

Od 1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny ludności i mieszkań. Wstępnie zakładano, że będzie trwał tylko do końca czerwca, jednak mocą Ustawy z lutego 2021 r. spis zakończy się dopiero 30 września. Udział w nim jest obowiązkowy, ale w tym roku większość zrobimy sami – online.

Narodowy Spis Powszechny w Polsce

Obowiązek przeprowadzenia Spisu Powszechnego co dziesięć lat przez kraje unijne wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z lipca 2008, w którym ustanowiono nowe zasady dla wszystkich państw członkowskich. Celem spisu jest zebranie podstawowych danych o ludności, jej stanie, cechach demograficznych i społeczno-zawodowych.

Jak zauważa Główny Urząd Statystyczny, dzięki spisowi łatwiej określić można liczbę miejsc w Parlamencie Europejskim, a także określić wysokość dotacji udzielanych danemu państwu.

Nie oznacza to jednak, że to Parlament Europejski jako pierwszy wprowadził Spisy Powszechne. Te mają bowiem już kilkusetletnie korzenie. Pierwsze informacje dotyczące spisów miały miejsce już w Kronikach Galla Anonima, a datowane są na lata 1113-1116).

Za pierwszy Narodowy Spis Ludności w Polsce uważa się ten  z 1789 r. Przeprowadzono go na podstawie Konstytucji z 22 czerwca 1789 r. uchwalonej przez Sejm Czteroletni. Nie objął on szlachty i duchownych, czyli tzw. stanów uprzywilejowanych, ale stał się podstawą do obliczania zaludnienia RP. Inicjatorem Narodowego Spisu Powszechnego – jak podaje GUS – był Fryderyk Józef Moszyński.

Kolejne Spisy Ludności miały miejsce w latach 1808 i 1810, 1827, 1897, 1910, 1921, 1931, 1946, 1950, 1960, 1970, 1978, 1988, 2002, a także 2011. Ten ostatni przeprowadzony był po raz pierwszy w Polsce, jako kraju unijnym.

Narodowy Spis Powszechny 2021

Narodowy Spis Powszechny w 2021 roku początkowo miał trwać od 1 kwietnia do końca czerwca, jednak mocą Ustawy z dnia 2 lutego 2021 r. Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września. Przeprowadzony zostanie zaś drogą elektroniczną.

Na obywatelach ciąży obowiązek wzięcia w nim udziału i odpowiedzi na pytania, co wynika z Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Brak odpowiedzi na pytania (wzięcia udziału w spisie) wiązać się będzie z karą grzywny.

Pracodawca wysyła Cię na szczepienie przeciw COVID-19? Sprawdź, czy nie łamie prawa

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań obejmuje:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
  • osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Narodowy Spis Powszechny 2021 pytania

GUS opublikował niedawno pytania, które pojawią się w Narodowym Spisie Powszechnym w tym roku. Dotyczyć będą m.in. danych osoby, takich jak: nazwisko, imię, drugie imię, numer PESEL, płeć, data urodzenia; adresu zamieszkania osoby (stan na dzień 31 marca godz. 24:00); ilość osób zamieszkujących w mieszkaniu czy relacje rodzinne.

Z pełną listą pytań zapoznać możecie się tutaj. Dla ciekawskich możliwe jest nawet przeprowadzenie Spisu w wersji demo na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji