zatrudnienie w polsce lipiec 2020

Zatrudnienie i wynagrodzenia w górę, ale rynek pracy wciąż na dużym minusie

Z szacunków GUS wynika, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 1,1 proc. względem czerwca br. Wynik lepszy od odczekiwań, ale do stanu sprzed epidemii brakuje jeszcze 194 tys. etatów.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że zatrudnienie w firmach zatrudniających powyżej 9 pracowników rośnie. Jest co prawda niższe o 2,3 proc. względem roku poprzedniego, ale jak pisze w komunikacie ministerstwo rozwoju “sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować”.

Zatrudnienie w Polsce lipiec 2020

Średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w lipcu 2020 r. wyniosło 6252 tys. etatów. Tylko w tym miesiącu przybyło łącznie 66,2 tys. obrazuje ministerstwo rozwoju na podstawie danych GUS.

W lipcu 2020 r. zaobserwowano w podmiotach przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, powracanie pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych i urlopów bezpłatnych, a także wznawianie przyjęć w jednostkach. Przełożyło się to na wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 1,1% w porównaniu z czerwcem br. (w czerwcu br. w stosunku do maja br. zaobserwowano wzrost o 0,2%)

– czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

Pozytywne wyniki płynące z rynku potwierdza także Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym, przy czym zauważa jednocześnie, że do stanu sprzed epidemii brakuje jeszcze 194 tys. etatów.

Także Pracodawcy RP chłodzą optymizm ministerstwa rozwoju.

Zwracają jednocześnie uwagę na to, ze dane GUS nie uwzględniają mikroprzedsiębiorstw i osób pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Musimy mieć na uwadze, że sektor przedsiębiorstw nie obejmuje mikro firm oraz osób pracujących na umowach cywilnoprawnych. Sektor przedsiębiorstw to ok. 6,2 milionów zatrudnionych z 16 milionów wszystkich pracujących. Nie znamy więc pełnego obrazu rynku pracy. Nie znamy skali zwolnień we wszystkich firmach.

– czytamy na stronie Pracodawców RP.

Średnie wynagrodzenie w Polsce lipiec 2020

Rynek pracy zaskoczył nie tylko względem ilości etatów. Także przeciętne wynagrodzenie brutto poszło bowiem w górę. GUS wskazuje na 3,8 proc. wzrost względem lipca poprzedniego roku.

Spowodowane było to m.in. kontynuacją wypłat premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych, a także w części jednostek podwyżkami pensji oraz przywracaniem wysokości wynagrodzeń do poziomu sprzed pandemii.

– zaznacza GUS.

Dołącz do społeczności przedsiębiorców i bądź na bieżąco! Twitter / Facebook

Czytaj także: Ministerstwo dorzuca 1,1 mld zł. na pożyczki płynnościowe

Czytaj także
Total
0
Reakcji