Z szacunków GUS wynika, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 1,1 proc. względem czerwca br. Wynik lepszy od odczekiwań, ale do stanu sprzed epidemii brakuje jeszcze 194 tys. etatów.
Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że zatrudnienie w firmach zatrudniających powyżej 9 pracowników rośnie. Jest co prawda niższe o 2,3 proc. względem roku poprzedniego, ale jak pisze w komunikacie ministerstwo rozwoju „sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować”.
Zatrudnienie w Polsce lipiec 2020
Średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w lipcu 2020 r. wyniosło 6252 tys. etatów. Tylko w tym miesiącu przybyło łącznie 66,2 tys. obrazuje ministerstwo rozwoju na podstawie danych GUS.
W lipcu 2020 r. zaobserwowano w podmiotach przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, powracanie pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych i urlopów bezpłatnych, a także wznawianie przyjęć w jednostkach. Przełożyło się to na wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 1,1% w porównaniu z czerwcem br. (w czerwcu br. w stosunku do maja br. zaobserwowano wzrost o 0,2%)
– czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.
Pozytywne wyniki płynące z rynku potwierdza także Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym, przy czym zauważa jednocześnie, że do stanu sprzed epidemii brakuje jeszcze 194 tys. etatów.
Zatrudnienie lipcu wg danych @GUS_STAT rośnie m/m o 1,1%, co przekłada się na wzrost o 66 tys. etatów (nie liczby zatrudnionych)
To drugi miesiąc z rzędu ze wzrostami (powroty do pełnego wymiaru czasu pracy), ale do powrotu sprzed pandemii brakuje jeszcze 194 tys. etatów pic.twitter.com/OnFaL4kZTA
— Andrzej Kubisiak (@KubisiakA) August 19, 2020
Także Pracodawcy RP chłodzą optymizm ministerstwa rozwoju.
Dane z sektora przedsiębiorstw w zakresie zatrudnienia pozytywnie zaskakują. To dobra Informacja. Jest jednak zbyt wcześnie na pełną ocenę tendencji na rynku pracy i odpowiedź na pytanie, czy poprawa jest trwała.
➡ https://t.co/WrInAYWUev@GUS_STAT pic.twitter.com/dW4zC6HD24— Pracodawcy RP (@PracodawcyRP) August 19, 2020
Zwracają jednocześnie uwagę na to, ze dane GUS nie uwzględniają mikroprzedsiębiorstw i osób pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne.
Musimy mieć na uwadze, że sektor przedsiębiorstw nie obejmuje mikro firm oraz osób pracujących na umowach cywilnoprawnych. Sektor przedsiębiorstw to ok. 6,2 milionów zatrudnionych z 16 milionów wszystkich pracujących. Nie znamy więc pełnego obrazu rynku pracy. Nie znamy skali zwolnień we wszystkich firmach.
– czytamy na stronie Pracodawców RP.
Średnie wynagrodzenie w Polsce lipiec 2020
Rynek pracy zaskoczył nie tylko względem ilości etatów. Także przeciętne wynagrodzenie brutto poszło bowiem w górę. GUS wskazuje na 3,8 proc. wzrost względem lipca poprzedniego roku.
Spowodowane było to m.in. kontynuacją wypłat premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych, a także w części jednostek podwyżkami pensji oraz przywracaniem wysokości wynagrodzeń do poziomu sprzed pandemii.
– zaznacza GUS.
Dołącz do społeczności przedsiębiorców i bądź na bieżąco! Twitter / Facebook
Czytaj także: Ministerstwo dorzuca 1,1 mld zł. na pożyczki płynnościowe